Oyunseverlerin merakla beklediği PlayStation 5 ile ilgili henüz resmi ağızlardan herhangi bir şey duymadık. Merakımız giderek artarken CES 2020’de konuyla ilgili yeni bilgiler verildi. Aktarılanların dışında son günlerde birçok spekülasyon ve bilgi sızdırıldığına dair haberler de mevcut. Gelin şimdi hep beraber bu bilgi kirliliği neymiş bir bakalım ve sızdırılan bilgileri beraber inceleyelim.

PlayStation 5 ve Sızdırılan Bilgiler

Avrupa medyasında yer alan haberlere göre PlayStation 5, 5 Şubat’ta tanıtıma çıkacak. Geliştirici firmadan kesin bir bilgi alınamamış olsa da farklı uluslararası medyalarda haberler bu yönde.

PlayStation 5 için harika bir lansman yapılacağı ise sızdırılan bilgiler arasında. Tanıtıma çıkacak aygıt ile ilgili yeni görseller de sızdırıldı. Eğer ki görseller gerçekse PS5 göz kamaştırıyor.

Yeni oyun konsolunun çıkış tarihi ile ilgili hala elimizde kesin bir bilgi yok. Bununla beraber şirket şu sıralar ”Experience PlayStation” adlı bir etkinlik düzenliyor. Etkinliğin bitiş tarihi ise 18 Şubat. Konsolun reklamı açısından etkinliğin son gününün kullanılması çok hoş olacaktır fakat şirket bu etkinliğin son gününü mü seçer yoksa özel bir lansman mı planlar bilmiyoruz. Tek bildiğimiz şey görsellerin bizi çok heyecanlandırdığı.

Yeni Konsolun Özelliklerine Göz Atalım

Konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisinden ve sekiz çekirdekli bir işlemciden alacak. Grafik tarafında AMD imzalı RadeonNavi kullanacak olan konsol, 4K oyuna zevki ayağımıza kadar getirecek, 8K’ya kadar da artış gösterebilecek. Ses, görüntü ve ışık efektlerine büyük yatırım yapmış olan şirketin çağ atlayacağını söyleyenler var. PlayStation 4’e nazaran 4 kat güçlü bir makine bizleri bekliyor.

Grafik gücü açısından bir kıyaslama veya benzerlik örneği verecek olursak; Nvidia GeForce RTX 2070! Grafiklerin yanında konsolun da yenilikleri var. Dualshock 5 hakkında ise Sony, ”haptic feedback” ile çok daha iyi geri bildirimler alacağımız konusunda kendinden emin. Konsol sayesinde oyunlardaki en küçük ayrıntıların bile titreşimler ile en üst düzeyde hissedileceğini söylediler.

Şirket konsolun lansmanını E3 2020’de yapmayacağını açıkladı. Gözler ise Gamescom 2020’ye çevrildi. Ancak Sony, konsolun tanıtımını kendi düzenlediği farklı bir etkinlik ile yapacak olması da çok muhtemel.

PlayStation 5’in 2020’nin Ekim ve Aralık ayları arasında raflarda olması bekleniyor. Fiyatı ile ilgili hiçbir fikrimiz de yokken konsolun Türkiye piyasasına girişi ise genellikle 1 ay sonra oluyordu. Muhtemelen yine aynı süre içerisinde, bir ayda Türkiye marketine gelir.

PAYLAŞ
Rocker ailenin Rocker çocuğu, Marvel taraftarı, futbolsever fakat çapraz bağları kopuk.