Elon Musk tarafından kurulan SpaceX, Browsville’in hemen dışındaki bir fırlatma sahasında insanları Ay’a, Mars’a ve ötesine götürmeyi planlayan Starship uzay aracının prototiplerini geliştiriyor ve test ediyor. Geçtiğimiz günlerde Musk, yüzen roket fırlatma tesisleri için çalışmaya başladıklarını duyurmuştu.

Duyurunun ardından işe koyulan Musk, deniz üzerinde kurulacak roket fırlatma tesisleri için işe alım sürecine başladıklarını da bildirdi. Offshore operasyon mühendisleri ve offshore sistem teknisyenleri arayan şirket iş ilanlarına göre SpaceX, Güney Teksas’ta inşa ettiği altyapıya bir offshore roket fırlatma tesisi eklemek istediği ve Musk’ın kayan fırlatma rampası da istediği anlaşılıyor.

SpaceX, Meksika Körfezi’nde Yüzen, Süper Ağır Sınıf Bir Uzay Limanı İnşa Ediyor

Şirket, 2014 yılında Boca Chica Plajı yakınlarındaki Falcon 9 ve Falcon Heavy roketleri için bir fırlatma sahası inşa edeceğini duyurdu, ancak önerilen fırlatma sitesi birkaç yıl boyunca boş kalmıştı.

İnşaat, araziyi yerleştirmek ve sıkıştırmak için 13 ila 14 kat uzunluğunda bir futbol sahasını kapsayacak kadar 310.000 metreküp toprakta kamyon taşımacılığı gerektiren istikrarsız bir zemin yüzünden ertelendi. 2015 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu’na bir uçuş sırasındaki bir anormallikten kaynaklanan fırlatma rampası testi şirket tarafından daha sonra Boca Chica’ya inşa edilmek zorunda kaldı.

Etkinlik yavaş yavaş ve sonra aniden arttı. Başlangıçta planlanan Falcon 9 ve Falcon Heavy roketleri ile değildi. SpaceX, Starhopper adında 65 metrelik bir prototip oluşturmayı ve test etmeyi seçti. Nisan 2019’da, SpaceX ilk motorunu Teksas fırlatma sahasına ateşledi ve prototip aynı ay bağlandı. Daha sonra Temmuz ve Ağustos aylarında iki hover testi geldi, ikincisi Starhopper’ın Dünya’ya güvenli bir şekilde dönmeden önce kendini yaklaşık 500 feet’e yükseltti. Starship uzay aracı, astronotları 2024’te ay yüzeyine potansiyel olarak yerleştirmek için NASA tarafından seçilen üç araçtan biri ve bu araç ajansla ilk ortak çalışması olmayacak.

SpaceX’in başarılı çalışmaları için NASA TV’de yayınlanan bir röportajda düşüncelerini dile getiren NASA Yöneticisi Jim Bridenstine, “SpaceX NASA’nın tarihsel olarak yapmadığı şeyleri yapabilir.” dedi. Bridenstine, sözlerine şöyle devam etti: “Test ediyorlar, başarısız oluyorlar, tamir ediyorlar, uçuyorlar. Test ediyorlar, başarısız oluyorlar, düzeltiyorlar.”

PAYLAŞ