İnsanlık için gerçekleştirilen en büyük projelerden biri olan SpaceX Starlink proje çalışmaları hız kazanıyor. Haziran ayı için gerçekleştirilmesi beklenen 180 uydunun yörüngeye yerleştirilme çalışmaları nasıl sağlanacak? SpaceX bu hedefe ulaşabilecek mi?

ABD merkezli özel şirket olan SpaceX, Starlink projeleri için eskisinden çok daha büyük bir hızla çalışmalarını sürdürüyor. Şirket 30 Mayıs’ta gerçekleştirdiği uzaya ilk insanlı uçuş ile ilk özel şirket olarak tarihe adını yazdırmıştı. Bu tarihi uçuşun ardından başarı kazanan SpaceX, Starlink projelerini hızlandırdı ve 4 Haziran’da Starlink uydu ağının 7’nci halkası olan 60 uydusunu yörüngeye yerleştirmeyi başardı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Falcon 9 roketlerinin yeniden kullanılabilir özelliğiyle aynı roketle yapılan 5’inci fırlatış olduğu bildirildi.

4 Haziran’da yörüngeye yerleştirilen 60 uydu için kullanılan roket, daha önce iki defa Starlink uydu gruplarının, iki defa Iridium NEXT iletişim uydu gruplarının ve bir defa da Kanada devletine ait bir iletişim uydusunun fırlatılışında kullanıldığı öğrenildi.

SpaceX Starlink Projeleri

Planlanan tarihlere göre, 13 Haziran Cumartesi günü saat 12.21’de ve 22 Haziran’da uzaya yeni 2 fırlatış daha yapılacak. Böylelikle, önümüzdeki süreçte Elon Musk’ın şirketi olan SpaceX’ten daha fazla roket haberi alacağız gibi görünüyor. Şirketin şimdilerdeki hedefi dünyaya en büyük internet ağını kurmak.

SpaceX, Starlink Projeleri ile Haziran’da 180 Uyduyu Daha Uzaya Yerleştirmiş Olacak

Starlink ile tüm dünyaya internet hizmeti sunmaya hazırlanan SpaceX projeleri yavaş yavaş hayata geçiyor. Mayıs ve Haziran ayı ile birlikte toplamda 4 Falcon 9 roketi fırlatacak SpaceX’in, planlarının hızlı yürümesini sağlayan etmenlerden biri de uzaya kargo taşımak için üretilen Falcon 9 roketlerinin yeniden kullanılma özelliğidir. Bu ay için her şey planlandığı gibi giderse diğer uydularla birlikte toplamda 602 uydu yörüngeye yerleşmiş olacak.

SpaceX Starlink

İnovasyon odaklı bir şirket olan SpaceX, Starlink internet uydu ağının parçası olan ve dünya çapında hizmet sunabilmek için en az 800 uyduya daha ihtiyaç duyuyor. Önümüzdeki süreçte Falcon 9 roketlerinin daha fazla Starlink projelerinde yerini alacağını söyleyebiliriz.

Haziran ayı içerisinde 2 filo daha dünya yörüngesine yerleştirip internet hizmeti sunmayı hedefleyen şirket, haziran ayında toplamda 180 uydu daha yerleştirmiş olacak. Burada ulaşılmak istenen hedef dünyada internetin erişemediği hiçbir yerin kalmamasıdır.