İnternet ansiklopedisi denince akla ilk gelen site tabi ki Wikipedia idi. Kullanıcıların araştırmak yapmak için ilk başvurduğu site olan Wikipedia, 2017’nin Nisan ayında kapatılmıştı. Ödevlerimizin hepsini buradan yapar, araştırmalarımızın kaynakları hep bu site iken birden ”teröre destek veren” bir site haline geldi. Bu konulara girersek çıkamayız diye düşünüyorum o yüzden konuyu kısa keselim. Wikipedia erişime açıldı!

Wikipedia Erişime Açıldı! 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) “Site Bilgileri Sorgu Sayfası” üzerinden sorgulandığında site mahkeme kararı olmaksızın Türkiye için kapatılmıştı. Mesele ise tamamen ”idari tedbir” olarak açıklanmıştı.

Anayasa Mahkemesi, Wikipedia’nın erişime kapatılmasını hak ihlali olarak gördü ve dün akşam 22.30 sularında site erişime açıldı. Hak ihlali olarak görülen Wikipedia’nın erişime açılacak olması zaten resmi gazetede duyurulmuştu. Wikipedia erişime açıldı ve herkes derin bir oh çekti.

Wikipedia ise geçtiğimiz dönemde kendi Facebook sayfası üzerinden başlattığı bir hasthag ile kampanya başlatmıştı : ”#WeMissTurkey”.

Wikipedia Neden/Nasıl Açıldı?

Türkiye’yi terör örgütleri ile aynı kefeye koyan makalelerin yazılması hatta Wikipedia’nın bu makaleleri kaldırmamasıyla beraber ortalık alev almıştı. Wikipedia’nın kapanış süreci bu durum ile başlamıştı.

Birçok farklı kişi, kurum, kuruluş tarafından yapılan başvurular iki senedir devam ediyordu. Katlanarak büyüyor, durumun değişmesi için insanlar akın akın kampanyalar başlatıyordu. Büyük bir kesim Anayasa Mahkemesine direkt dilekçe ile itiraz hakkını dahi kullanmıştı. Haliyle başvurular çığ gibi büyüdü ve Anayasa Mahkemesi başvuruları inceleme kararı aldı.

İnceleme sonucunda -her ne kadar benim için bu kararın alınması 2 seneden daha az sürebilirdi- Anayasa Mahkemesi erişim engelinin ”ifade özgürlüğünün ihlali” kararına vardı. Bu gelişmenin ardından Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği bu karar doğrultusunda hükmünü verdi.

Yerel mahkemenin sonucu BTK’ya iletildi, BTK internet sağlayıcılarına durumu bildirdi ve Wikipedia erişime açıldı.

Wikipedia erişime açıldı

Wikipedia Erişime Açıldı Fakat Hala Siteye Ulaşamıyor musunuz?

İnternet sağlayıcıları durum ile ilgileniyor, ayarlar tam anlamıyla yapılıyor sonuçta site uzun zamandır kapalı idi. 22.30’da açıldı fakat bazı sağlayıcılar bu karara hazırlıklı olmadığı için erişim herkes için aynı anda gelmeyecek maalesef. Kendi internet sağlayıcınız ile görüşüp durumu bildirirseniz ilgileneceklerdir.

Fakat internet sağlayıcısı dışında problemi olduğunu düşünen varsa kulak kesilsin. Zamanında Wikipedia’nın erişime kapatılması ile beraber herkes siteye DNS ayarlarını değiştirerek girmeye başlamıştı. Şimdi DNS ayarlarınızı düzeltin bakalım, büyük ihtimalle sorun bundan kaynaklanıyordur.

PAYLAŞ
Rocker ailenin Rocker çocuğu, Marvel taraftarı, futbolsever fakat çapraz bağları kopuk.