Netflix ve Spotify sitelerine vatandaşlarının bundan böyle erişemeyeceğini Birleşik Krallık resmi olarak duyurdu. Gerekçe olarak Birleşik Krallık Hükûmetinin AB’den çekilmesi neden olarak dile getirildi.

Bu gelişmeye göre artık ülke vatandaşları herhangi bir şekilde bu iki siteye ne mobilden ne de masaüstünden erişemeyecek. Peki Netflix ve Spotify’a neden erişim engeli gelecek?

Netflix ve spotify

Netflix ve Spotify Bundan Böyle Yasak

Konuyla ilgili olarak Başkan Theresa May de bir açıklamada bulundu. Yaptığı açıklamaya göre AB ülkelerinin bu iki yayın organıyla her türlü ilişkiyi kestiklerini ve bundan böyle kesinlikle erişimin mümkün olmayacağı yönünde kat’i surette karara vardıklarını resmen açıkladı.

Bu gelişme ülke içinde protesto gösterileriyle karşılanırken tamamen insanların sinema ve müzik keyfinin siyasi emellere alet edilmesinin yanlış bir politika olduğunun da altı çizildi.

Birleşik Krallık Netflix Erişiminde Amaç

Birleşik Krallık Hükûmeti Avrupa Birliği ülkelerinin aldıkları kararların hukuk, siyaset, ekonomi politikalarıyla hiçbir şekilde örtüşmediğini gerekçe göstererek AB üyeliğini sonlandırmıştı.

Bunun üzerine AB ülkelerinin tepkilerinin odağı haline gelmişti. Tepkiler üye ülkelerin başta siyasi olmak üzere ekonomik, politik ve stratejik yönden zarar görmesi gerekçe gösterilmişti. Fakat Birleşik Krallık Hükûmeti tüm bu eleştirilere kulağını tıkadı ve kararından geri adım atmadı. Brexit hedefleri doğrultusunda böyle bir karara varıldığının altını çizdi.

Netflix ve spotify

Aralık Ayında Resmen Uygulanacak

Üstelik Birleşik Krallık tarafından kesin surette bu engellemenin ne zaman devreye gireceğine ilişkin olarak net bir tarih de verildi.

Sanıldığı gibi yeni yılla birlikte yürürlüğe girmeyecek, 2018 yılının bitmesi beklenmeden 1 Aralık 2018 tarihinden itibaren bu kararın kesin olarak yürürlüğe gireceği ve artık Spotify ve Netflix gibi iki yayın organına Birleşik Krallık vatandaşlarının erişemeyeceği resmen teknoloji gündemini belirleyen bir gelişme oldu.

 

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.