Çıkış tarihinin hala bilinmediği Valorant -ilk duyurulduğu zaman oyunun adı Project A idi- FPS oyunun ilk oynanış videosu yayınlandı. Video Riot çalışanlarının kendi aralarında oynadıkları bir oyundan kesitler alınarak hazırlandı ve oyun için sabırsızlananlar için yayınlandı. Riot Games analizlerini yaparak bir FPS oyunu çıkartmaya karar verdiğinde bir kesim şaşkınlıklar içerisinde kalmıştı fakat videodan sonra bu düşünceler değişecektir. Şimdi gelişmelere, duyumlara ve söylentilere bir göz atalım.

Köşeye minik bir not düşelim. Konu ile ilgili bilgilerin çoğu oyunu deneme fırsatı bulan profesyonel oyuncuların görüşleri ve deneyimleridir.

Valorant FPS Türünde Taktiksel Bazlı Nişancılık Oyunu! 

Oyunun henüz çıkış tarihi bilinmiyor. Bir kesim oyunun 2021’de çıkacağını belirtirken bir kesim ise bu yaz oyunu oynamaya başlayabiliriz diyerek görüş belirtti. Çoğu görüşün ise ortak bir noktası var. Valorant, kalitesiyle CS, Overwatch, Fortnite, Apex, Call of Duty ve Rainbow 6 gibi oyunları geride bırakması bekleniyor. Oyunun ne kadar kaliteli olacağını oynanış videosu çıkmadan da bu sözlerden anlayabilirsiniz. Videoyu izledikten sonra zaten ne denmek istediğini daha iyi anlayacaksınız.

5v5, taktiksel bazlı bir FPS olacak olan Valorant ‘ta en büyük silahınız yaratıcılığınız olacak. Daha çok Counter Strike gibi bir oyun olacak olsa da farklı özellikler de barındırıyor. League of Legends oynayanlar bilir, taktikler büyük farklar yaratır. Bu taktikler karakterlerin türlerine, sınıflarına ve kökenlerine göre farklılık gösterir. Yetenekler ise sizlerin ellerinizde canlanır ve efektif hale gelir. Valorant da bu tarz bir oyun olacak, birincil uzmanlık silah kullanmak iken yaratıcılığınız ve taktiksel zekanızla karakterlerin özelliklerini kullanarak oyunu kazanmaya çalışacaksınız.

Oyunda aynı şekilde Counter Strike’ta olduğu gibi ekonomi yönetme durumu söz konusu. Tur sonlarında cebinize attığınız paralar ile karakterinizin kendine has özelliklerini satın alabilir ya da silahlara yatırım yapabilirsiniz. Şöyle söyleyelim: ”Silahına güvenen şöyle gelsin, yeteneği bırakıp bıçak gelsin”. Yani yeteneğe de odaklı bir oyun gibi gözükse de aim’iniz belirleyici olacak.

Oyun Tamamen ”Free to Play” Olacak! 

Silah ve mühimmat yelpazesi herkes için aynı birimleri içerecek, herkes aynı silahı kullanabilecek, eşit şartlarda savaşılacak. Oyunun tamamen Free to Play olması ise gözden kaçmamalı. Çünkü; gına geldi artık ”Pay2Win”lerden.

Valorant tamamen ücretsiz olmasının yanında oyuna para yatırma gibi durumlar tabi ki olacak. Bu yatırımlar ise oyun içi kazanma yüzdesini hiçbir şekilde etkilemeyecek. Sadece yatırımlarınız ile karakterlerinizin görünümünü değiştireceksiniz. Yani sadece ”kozmetik” bir yatırım köşesi olacak. ”Ben bir lavaboya gideyim” deme lüksünüz ise yok, oyunda headshot ile tek vuruşta, göğüse ise 2-3 vuruşta canınızdan olacaksınız.

Valorant ‘ı Sabırsızlıkla Bekliyoruz! 

Riot Games çalışanlarının kendi aralarında oynadıkları oyundan görüntüler de gerçekten harika duruyor. Oynanış videosunda taktiksel anlamda birçok bilgi elde edebilirsiniz. Örneğin Dronelar. Her karakterine sınıfına göre farklı özel yetenekleri var ve görüldüğü kadarıyla bir sınıf Drone kullanabiliyor.

Aynı zamanda CS’de olduğu gibi oyun içerisinde takım arkadaşlarınızla iletişime geçebileceğiniz birbirinden farklı birçok komut bulunuyor. Bu komutlar söylemiş olduğum ”taktik” meselesini tamamen içerisinde önemli bir yer barındırıyor. Komutlar da büyük taktiksel zekaların çok efektif kullanabileceği tarzdan.

Riot Games’in kendi sitesinden görebileceğiniz bilgilere göre:

10 yıllık bilgisayarlarda bile en az 30 fps ile çalışma ve oynama garantisi verilecek. Modern bilgisayarlarda ise bu ayar 60 ile 144 fps arasında olacak. Dünya çapında 35 ms’den daha fazla ping olması ise beklenmiyor. İnternet problemleri yaşayanlar için güzel bir haber. Aynı zamanda geliştiriciler oyunların en ”tilt” eden probleminin üzerinde çalışıyorlar. O problem ise nedir, hileler. Hile konusunda ilk saniyeden itibaren üzerinden durduklarını ve hile kullanabilme olasılığını 0’ın altında olarak görüyorlar.

PAYLAŞ
Rocker ailenin Rocker çocuğu, Marvel taraftarı, futbolsever fakat çapraz bağları kopuk.