Günümüzde hava kirliliği, ilerleyen teknolojiye rağmen engellenemeyen en önemli sorunlardan biri. Çevreyi olduğu kadar nefes alan her canlının sağlığını da derinden etkileyen hava kirliliğine bireysel olarak son veremesek de olumsuz koşulları azaltmak için elimizden geleni yapabilmemiz gerekiyor. Bu doğrultuda işe hem kendimizin hem ailemizin sağlığını koruma altına alarak başlayabiliriz. Plume Air Report adlı mobil uygulama da işte tam bu amaca yönelik geliştirildi.

Hava kalitesine göre dışarı çıkmak için en uygun saatlerin ne zaman olduğunu bildiren Plume Air Report, canlıların sağlığını korumayı hedefleyen bir uygulama. Peki hava kirliliğinden kaçınmak ve sevdiklerinin hayatını korumak isteyenlerin kullanmalarında fayda olan Plume Air Report uygulaması başka ne gibi işlevlere sahip?

Plume Air Report

Plume Air Report Nasıl Çalışıyor?

2014 yılında Romain Lacombe ve David Lissmyr tarafından kurulan Fransa merkezli Plume Labs’in 2015 yılında geliştirdiği Plume Air Report uygulaması, bulunulan konumdaki hava kirliliği oranını gösteriyor. Uygulama, veri toplarken hava kirliliğine sebep olan azot dioksit (NO2), ozon (O3) gazlarına ve PM2.5, PM10 partiküllerine odaklanıyor. Yaptığı ölçümleri kullanıcılara sadeleştirilmiş bilgiler eşliğinde sunan bu uygulama, kullanıcının seçtiği şehir için olan tespitini temiz havadan aşırı kirliliğe kadar olmak üzere 5 farklı seviye arasından belirleyip gösteriyor.

Aynı zamanda sonuçları bulut animasyonlarıyla destekleyen Plume Air Report, havanın kirlilik oranına göre hangi faaliyetleri yapmanın uygun olacağını da belirtiyor. Örneğin; havanın bisiklet sürmek için ideal olduğunu ifade ederken, bebeğinizle dışarı çıkmak için henüz yeterli derecede temiz olmadığı konusunda bilgi verebiliyor. Verilerini sürekli olarak güncelleyen uygulama, böylelikle gün içerisine hava kirliliğinin nasıl değişiklik gösterdiğini gözlemlemeyi mümkün kılıyor.

Plume Air Report’u Neden İndirmeli?

Hava kirliliğinin sağlığımızı son derece etkileyen bir faktör olması sebebiyle dışarı çıkmadan önce uygulamaya göz atarak olası hastalıklardan kaçınmak mümkün olabilir. Örneğin sabah koşu saatlerinizi uygulamanın gösterdiği hava kirliliğine göre ayarlayarak sağlığınızı önemli ölçüde koruyabilirsiniz. Üstelik uygulama, basit ve sade bir arayüz tasarımına sahip. Bu nedenle de oldukça kullanıcı dostu bir kullanımı var.

Tüm dünyada kullanıma sunulan Plume Air Report sayesinde nerede olursanız olun, hava kirliliği oranından haberdar olabilirsiniz. Uydudan alınan verileri baz alarak çalışan uygulama, hava kirliliği kontrolü yapan istasyonların olmadığı küçük kasabalarda bile gerçek zamanlı bilgiler sunuyor.

Plume Air Report yardımıyla günlük rutinlerinizi, sağlığınıza verilen zararı en aza indirgeyecek şekilde planlama imkanınız bulunuyor. Gelecek 24 saat için hava kirliliği tahminleri de sunan uygulama, tüm bunlara ek olarak hava durumu bilgilerine de yer veriyor.

Siz de hava kirliliğinden korunmak adına Plume Air Report uygulamasını Android için buraya, iOS için ise buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.