Chrome Android için oldukça dikkat çeken bir yenilikle geliyor. Chrome’un son ve en yeni beta sürümü Android kullanıcılarını hayli memnun edecek.

Chrome Android

Chrome Android için Dev Yenilik

Popüler internet tarayıcısı Chrome yeni beta sürümü ile karşımızda! 10 yılı geride bırakan Google’ın en çok tercih edilen internet tarayıcısı, parmak izi yeteneği ile göz dolduracak.

Son sürüm olan Chrome 70 beta hem Android hem de Mac’te oturum açarken parmak izini kullanmanıza olanak sağlayacak.

Parmak izi sensörleri kolayca şekil tanımalamasına erişebilecek ve bu tanımlama işlemi üç farklı API üzerinden yüz, barkod ve latin metni tanıma konusunda oldukça iç açıcı sonuçlarla karşımıza çıkabilecek.

Ayrıca Web Authentication API kullanılarak parmak izi kimliğine ulaşmak da mümkün hale gelecek.

Chrome Android

Parmak İzinizle Oturum Açın

Özellik, şimdilik Android kullanıcılarını ilgilendiriyor. Bununla birlikte Mac kullanıcı iseniz de bu ayrıcalıklı özellikten faydalanabileceksiniz. Elbette bu özelliğin iOS kullanıcıları için de yakın bir zaman dilimi içinde yayına alınması muhtemel.

Bu özellik nasıl kullanacak sorusuna gelince… Geliştiriciler parmak izi ile oturum açma özelliğini pek çok sitede iki adımlı oturumlu açma aşamasında kullanabilecekler.

Ancak elbette bu durum, Chrome’un HTTPS girişiminden vazgeçtiği anlamına gelmiyor. Pek çok siteyi hala güvensiz olarak değerlendirilip, site girişlerinde kırmızı uyarı göstermeye devam ediyor.

Bir diğer güvenlik önlemi de dosya ekleme, oturum açma ve en önemlisi de ödeme süreçlerinde karşımıza çıkıyor. Böyle bir durumda sayfa tam ekran modundan otomatik olarak çıkıyor. Böylece işlemi gerçekleştiren kullanıcı, güvenli bir bağlantıda olduğundan emin şekilde işlemini sürdürebiliyor.

Benzer şekilde güvensiz bir bağlantı üzerindeyseniz bunu rahatça tespit etmeniz mümkün hale geliyor.

Siz Chrome’un yeni sürümünü denediniz mi? Parmak izi ve yeni güvenlik özelliklerini nasıl buldunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.