Mevsim geçişlerinde olası bir hava değişikliğine hazırlıksız yakalanmamak için hava durumu tahminlerini evden çıkmadan kontrol etmekte fayda var. Tedbirli olmak adına mobil uygulamaların desteğine başvurmak ise hayatı daha pratik hale getirebilir. İşte bu amaca hizmet eden hava durumu uygulamalarından biri olan Weather Underground, dışarı çıktığında ani sürprizlerle karşılaşmak istemeyenler için son derece ideal.

1995’te kurulan ve ilk online hava durumu web sitesini sunan Weather Underground şirketi, en geniş kişisel meteoroloji istasyonu ağına sahip olmasıyla öne çıkıyor. Firmanın web sitesi, özellikle yerel hava durumu tahminlerine ağırlık veriyor. Weather Underground uygulaması ise 250 binin üstünde kişisel meteoroloji istasyonundan aldığı verilere dayanarak tahminlerde bulunduğu için benzerlerinden farklılaşıyor. Gelin, birlikte yerel hava durumunuzu nokta atışı tahminlerle sunan bu uygulamayı inceleyelim.

Weather Underground 1

Weather Underground Hangi İşlevleri Görüyor?

California merkezli Weather Underground, 2016’da The Weather Company tarafından satın alınmış. Weather Underground’ın mobil uygulaması aracılığıyla bulunduğunuz konumun hava durumu tahminleri hakkında yerel meteoroloji istasyonlarından bilgi alabilirsiniz. Uygulamanın erişim sağladığı bilgiler arasında anlık hissedilen hava sıcaklığının yanı sıra rüzgar hızı ve yönü, yağış tahmini, nem, çiy noktası, sis, basınç, güneşin doğuş ve batış saatleri de bulunuyor.

Saatlik tahminler veren uygulama üzerinden gelecek 10 güne yönelik öngörüleri de inceleyip, tatil planlarınızı ona göre organize edebilmeniz de söz konusu. Uygulama aynı zamanda “sağlık” başlığı altında hava kalitesi, UV riski ve grip salgını gibi tehlike oluşturabilecek durumlar ile ilgili uyarılarda bulunuyor.

Yerel doğa olaylarının da kullanıcılar tarafından anında bildirildiği uygulama sayesinde etrafınızda olup bitenden hızlıca haberdar olabilirsiniz. İnteraktif bir kullanıcı deneyimi sunan Weather Underground, meteoroloji istasyonlarını harita üzerinden gözleme ve uydu aracılığıyla fırtınaları takip etme imkanı sunuyor. Ayrıca çeşitli kameralar üzerinden dünyanın her yerindeki hava durumunu gerçek zamanlı izleme şansınız da bulunuyor.

Weather Underground 2

Weather Underground’u Neden Tercih Etmelisiniz?

Weather Underground’un en dikkat çeken özelliği, yakın çevrenizdeki komşuların kendi arka bahçelerinde bulunan amatör meteoroloji istasyonlarından gönderdiği verileri kullanması. Uygulamanın bu işlevi sayesinde doğruluk oranı en yüksek yerel hava durumu tahminlerine erişme fırsatı bulabilirsiniz.

Uygulamanın bir diğer eşsiz özelliği ise en son hava durumu teknolojilerini harmanlayıp en ideal tahmin sonucunu ortaya çıkaran patentli BestForecast işlevi. Uygulama, kişiselleştirilebilir kısayollar, çeşitli harita görüntüleme ve renk seçeneklerini barındırıyor. Uygulamanın reklam içermeyen versiyonunu yıllık 1.99 ABD doları karşılığında edinebilirsiniz.

Weather Underground uygulamasını Android için buraya, iOS için ise buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.