Hızlı ve güvenli kullanım amacıyla Windows 10 için tasarlanan Microsoft Edge, gelişmiş kullanım özellikleriyle, kısa bir zamanda Android ve iOS işletim sistemleri için de uygun hale getirildi. Deneme amaçlı olarak piyasaya sürülen Mobil Microsoft Edge ile ilk olarak, ABD’deki iOS kullanıcıları tanıştı. Tarayıcının tanıtımını yapan şirket, Android kullanıcıları için geliştirdiği preview sürümünü de dün itibariyle Google Play Store’da yayına soktu.

Mobil Microsoft Edge’in Ayrıcalıklı Kullanım Özellikleri

Mobil Microsoft Edge’nin öncelikli kullanım amacı, Android ve iOS kullananların paylaşımlarında kolaylık sağlamak. Gelişmiş teknolojik özellikleri sayesinde tarayıcı ile dosya paylaşımları daha kolay yapılıyor, mobil olarak başlanan her işleme Windows’ta devam edilebiliniyor. Tarayıcının Android veya iOS işletim sistemiyle çalışan mobil cihazlara yüklenmesiyle, devam etme, gruplandırma ve kaydetme gibi tüm özelliklerinden faydalanılabilir. Kesintisiz kullanım amacıyla, mobil cihazlarda gerçekleştirilen tüm işlemlere bilgisayardan devam etme ayrıcalığı tanıyan Edge, kullanıcılara her yönüyle avantaj sağlayacak şekilde tasarlanmış.

Mobil Microsoft Edge

Edge ile, masaüstü tarayıcılarında bulunan standart kullanım özelliklerinin, mobil cihazlarda da kullanılabilir hale getirilmesi amaçlanıyor. Android ve iOS platformları için geliştirilen tarayıcı ile yakın bir süre içerisinde, kullanıcının sık kullandığı web siteleri, ebook, epub, okuma listeleri ve Windows Store içeriklerinin, mobil cihazlarla eşleşmesi planlanıyor. Kullanıcıların kayıtlı şifreleri, Edge hesabıyla giriş yaptığında otomatikman mobil cihazla eşleşecek ve hem rahat hem de güvenli ve kesintisiz kullanım sağlayacak.

Android ve iOS kullanıcılarına birçok yönden avantaj sağlayacak mobil Microsoft Edge, temelde masaüstü tarayıcılarıyla tamamen aynı kullanım özelliklerine sahip olmayacak. Apple, tamamen özel bir sisteme sahip olduğu için, kendi webkit motorunu kullanmayan tarayıcıların App Store’dan bulunmasına olanak tanımıyor. Android işletim sistemi kullanıcıları içinse tarayıcı, Google Chrome temelli çalışıyor. Masaüstü tarayıcısında kullanılan EdgeHTML motoruyla uyumlu olabilmesi için, tüm özellikleriyle baştan tasarlanarak kullanıma sunulacak.

Android ve iOS için sunulan Microsoft Edge Preview uygulaması, şu an sadece İngilizce dil desteğine sahip. Microsoft’un bu konuda gerekli çalışmaları yapması ve kısa sürede diğer ülkeler için de dil desteği vermesi bekleniyor.

Mobil Microsoft Edge Yükleme

iOS işletim sistemi kullanıcıları, deneme amaçlı olarak piyasaya sürülen Mobil Microsoft Edge tarayıcısını, Apple Test Flight ile deneyebilirler. Test Flight’ta başta sadece 10.000 kullanıcının beta sürümünü kullanmasına izin veren Apple, bu hafta yeni bir duyuru yaptı. Artık herkes Edge iOS ön izlemesi için başvuru yapabiliyor. Beta programına katılmak isteyenler, ad ve soyadlarının yanı sıra Apple ID’leri ile başvuru yapıyorlar. Başvurudan sonraki 24 saat içinde Apple, başvuru sahibine gerekli yönlendirmeleri içeren bir e-posta gönderiyor. Uygulamaya kayıt yaptırmak için Microsoft’un sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Dün itibariyle kullanıma sunulan Android uyumlu Microsoft Edge Preview‘i denemek isteyenler ise, buraya tıklayarak kayıt yaptırabilir ve tarayıcıyı ilk test edenlerden olmanın ayrıcalığını yaşayabilirler.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.