Apple Telegram güncellemesi konusunda en sonunda geri adım attı ve uygulamanın güncellemesini yayına aldı. Bilindiği gibi Rusya’de engellenen Telegram, Apple’ı da güncellemelerini yayınlamamak ile suçlamıştı.

Apple Telegram Güncellemesi

Apple Telegram Güncellemesi Şimdi Yayında!

Anlık mesajlaşma uygulaması Telegram, Rusya’nın ambargosu nedeni ile oldukça zor günler geçiriyor. Uygulama, şifreleme anahtarlarını Rusya’nın Fedaral Güvenlik Servisi ile paylaşmadığı için mahkeme kararı ile yasaklandı.

Bu zorlu süreç de yasaklama kararının ardından başladı. Hatta Telegram’ın CEO’su Pavel Durov yaptığı açıklamada Apple’ın dolaylı şekilde uygulamayı engellediğini vurgulamıştı. Bu tepkinin ardından Apple sessizliğini bozdu ve uygulamanın güncellemesini yayınladı.

Apple Telegram Güncellemesi

Telegram Nisan Ayından Beri Yasaklı

Telegram, Rusya’nın ambargosu ile Nisan ayından beri uğraşıyor. Aslında uygulamanın yalnızca Rus kullanıcıları bulunmuyor. Bu nedenle ambargo kararı, Telegram’ın global anlamdaki etkinliğini kıramadı. Ancak dolaylı yoldan yapılan engellemeler, şirketin CEO’su Durov’un sessizliğini bozmasına neden oldu.

Durov’un sorunun çözümü için uğraştıklarını açıklamasının ardından beklendiği şekilde Apple, geri adım attı ve güncellemeyi yayınladı.

Onaylanan son güncelleme, App Store’da indirilmeye hazır bir halde bulunuyor. Bu durum karşısında Durov, bir kez daha sessizliğini bozdu ve Twitter hesabı üzerinden Apple’ın CEO’su Tim Cook’a mesaj gönderdi.

Mesajda, “Son zamanlardaki gecikmelere rağmen Telegram güncellemesini milyonlarca kullanıcıya ulaştırdığınız için teşekkür ederiz.” ifadeleri yer aldı.

Rusya Uygulamanın App Store’dan Kaldırılmasını İstiyor

Öte yandan Rusya da yasaklama kararı konusunda ısrarını sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde Rusya devleti, Apple’dan bir talepte bulunmuş ve Telegram’ın App Store’dan kaldırılmasını istemişti. Rusya’nın benzer şekilde Google Play Store’dan da aynı talepte bulunduğu bildirilmişti.

Ancak App Store tercihini Telegram’dan yana kullandı ve uygulamanın güncellenmiş versiyonunu yayınladı. Böylece uygulamanın dünya genelinde milyonlarca kullanıcısı mağduriyet yaşamamış oldu.

Bakalım, önümüzdeki süreçte Rusya’nın bu karara tepkisi ne olacak…

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.