Microsoft ve Sony hiç alışılmadık bir ortaklığa imza atıyor. İki rakip, bulut tabanlı oyun hizmetleri konusunda ortak oluyorlar.

Microsoft, “İki şirket, oyun ve içerik akışı hizmetlerini desteklemek için Microsoft Azure’da gelecekteki bulut çözümlerinin ortak gelişimini araştıracak” dedi. Sony’nin mevcut oyun ve içerik akışı hizmetleri de gelecekte Microsoft Azure tarafından desteklenecek.

“Bu çabalar, içerik üreticisi topluluğu için daha iyi geliştirme platformlarını oluşturmayı da içeriyor.” diye de ekliyor Microsoft. Bu durumda, hem Microsoft hem de Sony ileride içerik üreticileri ve oyun topluluklarına odaklı bir hizmet için ortaklık kuracaklar gibi duruyor.Microsoft ve Sony

Her iki firma da “mümkün oldukça ek bilgileri paylaşacaklarını” söylüyorlar ama ortaklık, Microsoft ve Sony’nin Cloud Gaming(Bulut oyun: uzaktaki, grafiksel işlemler için çok daha güçlü bir bilgisayarda çalışan oyunu, bir akış halinde size sunması ve çok güçlü donanımlara sahip olmadan, yüksek çözünürlüklü oyunları oynama imkanı) konusunda işbirliği yapacak demek oluyor. Bu oldukça büyük bir anlaşma ve Microsoft’un ana bulut rakibi Amazon için büyük bir kayıp.

Google Tehdidi, Microsoft ve Sony ‘i Yakın Olmaya İtiyor

Ayrıca, Microsoft ve Sony ’nin yeni oyun rakibi olan Google’ın, Sony’nin bulut hizmetlerine ev sahipliği yapmaktan kaçınacağı anlamına geliyor. Google, Stadia oyun akış hizmetini bu yılın başlarında açıkladı ve şirket, YouTube’u kitlelere ulaştırmak için kullanacak.

Stadia hem Microsoft hem de Sony için bir tehdit oluşturuyor ve bu iki şirket bir araya gelmiş gibi görünüyor, bu nedenle Sony bu savaşa geri dönmek için bazı temel altyapı yardımlarına sahip. Stadia, buluttan Chrome tarayıcısına, Chromecast’e ve Pixel cihazlarına oyun akışı sağlayacak.

Microsoft ve Sony

Sony’nin zaten bir Cloud Gaming hizmeti var ancak Microsoft bu yıl sonunda kendi xCloud oyun hizmetini denetmeyi vadediyor. Microsoft’un oyun patronu Phil Spencer, şirketin E3 için büyük oynayacağı sözünü verdi.

Cloud Gaming ve içerik akışı ortaklığının yanı sıra, iki şirket de yarı iletkenler ve yapay zeka konusunda işbirliği yapacak. Bu, Azure AI kullanan akıllı görüntü sensörü çözümlerini ve Sony, tüketici ürünlerinde Microsoft’un AI platformunu kullanmasını da içerecek

Microsoft’un CEO’su Satya Nadella “Sony, hem eğlence hem de teknolojide her zaman lider olmuştur ve bugün açıkladığımız işbirliği bu inovasyon tarihine dayanmaktadır. “Ortaklığımız, müşterilere yeni oyun ve eğlence deneyimleri sunmak için Azure ve Azure AI’nın gücünü Sony’ye getiriyor.” diyor.

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.