Facebook otomatik çeviri sistemini aktif olarak kullanıyorsanız bu habere çok sevineceksiniz. Sosyal medya devi şirket, otomatik çeviri sistemine 24 yeni dil daha ekledi.

Facebook otomatik çeviri

Facebook Otomatik Çeviri Artık Daha Güçlü

Facebook, yapay zeka ile çalışan bir çeviri sistemine sahip. Bu sistem, pek çok dil için çeviri imkanı sunuyordu. Şimdi sistem, daha da geliştirildi ve çeviri için 24 dil daha eklendi.

Yeni diller arasında Sırpça, Moğolca, Beyaz Rusça da yer alıyor. Bu sayede sistem artık çok daha zengin. Her gün 6 milyara yakın talebe cevap verdiği düşünülürse, bu yeniliğin oldukça faydalı olacağı kesin.

Facebook otomatik çeviri sistemi, dört binin üzerinde dil çifti arasında çeviri yapabiliyor. Ancak makine çevirisi ile ilgili sorun da yaşıyor.

Sorunun kaynağında çeviri için karşılaştırma yapılamayan durumlar yer alıyor. Farklı dillerde hem İngilizce hem de o dile ait bir metin bulunmadığında, karşılaştırma da yetersiz kalıyor.

Facebook’un bu soruna çözümü manuel çeviri oldu. Bunun için de çok dilli bir dil modelleme algoritması kullanıldı.

Facebook otomatik çeviri

Facebook Dildeki Sınırları Kaldıracak

Elbette Facebook çevirilerinin kusursuz olduğunu söylemek pek de mümkün değil. Özellikle çok kullanılmayan diller için durum daha da vahim durumda. Ancak Facebook sistemini geliştirmekte kararlı.

Eklenen 24 yeni dil ile insanlar arasındaki lisan sınırının yok edilmesi ve kullanıcılar arasındaki etkileşimin artması hedefleniyor.

Yeni gelen dil desteği ile özellikle unutulmaya yüz tutmuş dillerin yeniden hatırlanacak ve kullanılacak olması farklı çevreler tarafından olumlu karşılanıyor.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.