MyFitnessPal uygulaması, 150 milyon kullanıcısının verilerini çaldırdı! Açıklama ünlü spor giyim ve malzemeleri üreticisi olan firma Under Armour’dan geldi.

Firma, MyFitnessPal isimli uygulamanın yetkisiz şekilde önemli kişisel verilere ulaştığını açıkladı. Üstelik kötü olan, internet korsanlarının da bu bilgileri kolayca elde edebilmesi.

MyFitnessPal Uygulaması

MyFitnessPal Uygulaması Hakkında Korkutan Gerçek

Düşünün, basit bir uygulamayı akıllı telefonunuza indiriyorsunuz. Bu uygulama, spor ve beslenme takibi gerçekleştirmenize olanak veren ve hemen hemen pek çok kişinin kullandığı uygulamalardan sadece biri. Ancak bu masum uygulama, kişisel verileriniz için büyük bir tehdit oluşturabiliyor!

MyFitnessPal işte bu noktada eleştirilerin hedefi oldu. Hem iOS hem de Android işletim sisteminde bulunan ve geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan uygulama veri ihlali yaptığı gerekçesiyle takibe alındı.

Aslında tüm bu endişelerin kaynağında Facebook’un veri skandalı yer alıyor. Bildiğiniz gibi Facebook geçtiğimiz günlerde 50 milyon kullanıcısının verilerini çaldırmakla suçlanmıştı. Bu olayın ardından birçok mobil uygulama mercek altına alındı ve ortaya çıkan sonuçlar hiç de istenildiği gibi olmadı.

MyFitnessPal Uygulaması

150 Milyon Kullanıcı Mağdur

Peki şimdi ne olacak? Yapılan açıklamaya göre; MyFitnessPal, tam 150 milyon kullanıcının mağdur olmasına yol açtı. Edinilen bilgiye göre bilgisayar korsanları uygulamaların verilerini kopyaladı.

Böylece e-posta bilgilerine, kullanıcı isimlerine ve cihazlarda kayıtlı olan şifrelere ulaşabildi. Bu durumun sebebi ise uygulamanın gerek olmadığı halde kullanım öncesi aldığı izinler olarak gösterildi.

Sevindiren haber ise kredi kartı bilgileri hakkında oldu. Açıklamada uygulama içi ödeme bilgilerinin toplandığı havuzun farklılığından dolayı korsanların kredi kartı bilgilerine erişemediği doğrulandı.

Verileri paylaşılan kullanıcılara e-posta yoluyla bilgi verileceği açıklandı. MyFitnessPal ise kullanıcıların şifrelerini değiştirerek önlem almaları gerektiğini belirtti.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.