27Sizlere uzun zamandır detaylı bir inceleme yapmak için kullandığım bir spor uygulamasından bahsetmek istiyorum: Var Online. Evet, yanlış duymadığınız, bildiğimiz 2 senedir Türkiye’de de kullanılan Video Yardımcı Hakem uygulaması. Artık ”uygulama” diğer bir anlamıyla her iki Store’da da karşımıza çıkıyor. VAR hakemliği yaptığımız, spor kategorisindeki uygulama an itibariyle Apple App Store ve Google Play Store’da bulunuyor. Sadece hakemlik yapmayacağız, uygulamanın birçok özelliği bulunuyor.

Gelin beraber inceleyelim…

Var Online – VAR’a Gittik (Riskli Oldu)! 

2 senedir Türkiye’yi ve birkaç senedir de dünya üzerinde kullanılmaya başlanan VAR uygulamasına artık futbol ile alakası olmayanlar bile aşina. VAR’dan dönen goller, VAR’dan gelen goller, ofsayt pozisyonları, elle oynamalar derken futbolun neredeyse her yerinde artık ”VAR” var. Biz futbolseverler de kararları ekran başında maçı izlerken, sosyal medya hesaplarımızda veya arkadaş ortamlarımızda yorumluyoruz. Haliyle de interaktif yapabileceğimiz bir uygulama artık hayata geçti.

Var Online indirdikten sonra isterseniz üye olarak isterseniz de üye olmadan uygulamayı kullanabilirsiniz. Eğer ki üye olacaksınız bir takma ad belirliyor ve tuttuğunuz takımı seçiyorsunuz. Devamında arayüze ilk baktığınız anlarda uygulama sizlere biraz karışık gelebilir. ”Step step” ilerlerseniz uygulamanın keyfini daha rahat çıkarabilirsiniz.

VAR

Uygulamada direkt ilk ekranda gözünüze çarpacak olan yazılar tabi ki VAR ile ilgili. Sezonun VAR sayısı, Haftanın VAR sayısı, En çok VAR’a giden hakem ve En Çok VAR’a giden takımın yer aldığı bir bölüm bulunuyor. Sezonun VAR sayısı şu anda bende 151. Buraya tıklayarak şu ana kadar oynanmış bütün haftalardaki VAR kararlarını incelemeye başlayabilirsiniz. Örneğin ben Sivasspor-Galatasaray maçındaki penaltı pozisyonu için VAR’a gittim. İnteraktif yaptım ve kararın doğru olup olmadığı ile ilgili oyumu kullandım.

İstediğiniz haftaya, istediğiniz maça tıklayarak o maçlardaki VAR kararları ile ilgili yorum yapabilir veya VAR’a git diyerek oylamaya katılabilirsiniz. Sonuçların daha verimli alınabilmesi açısından oylamayı yapanların hangi takımlı olduğu veya oy verenlerin kaçının tarafsız olduğu bilgileri de yer alıyor.

 

Aynı zamanda ”Hakem’in VAR’ları” sekmesinde bulunan Türkiye Süper Lig’i hakemlerinden istediğinize tıklayabilir, seçtiğiniz hakemin VAR’da verdiği kararı ile ilgili yorum yapabilirsiniz. En çok hangi hakemlerin VAR’a gittiğini de bu sekmede öğrenebilirsiniz. VAR’dan gelen kararlar ile ilgili futbol bilginizi konuşturmak isterseniz bu uygulama gerçekten tam da size göre.

VAR

Sadece Bir VAR Uygulaması Değil! 

Var Online’ın tabi ki VAR ile ilgili birçok seçeneğe sahip olması, interaktif fırsatı vermesi garip değil. Lakin, uygulamayı indirirken hiç beklemediğim bir şekilde bir canlı skor uygulaması olarak kullanılabiliyor.

Canlı Sonuçlar’a bakabilir, her ligden puan tablolarını inceleyebilirsiniz. Uygulama içerisinden son dakika bilgilerini haberler kısmından dilediğiniz gibi okuyabilirsiniz. Aynı zamanda istediğiniz takımın bildirimini açarak her türlü son dakika bilgisi, kadro veya gol haberlerini alabilirsiniz.

Taraftarı olduğunuz veya takip etmeyi istediğiniz bir takımın da bildirimlerini açabildiğiniz gibi her takımın da VAR pozisyonlarına bakabilirsiniz. Fikstürlerini görebilir, kadrolarını inceleyebilirsiniz (Sadece Süper Lig için geçerli).

Var Online şu anda bende siyah bir fona sahip. Yeşil sahaların uygulaması için yeşil en ideal renk gibi duruyor olsa da ben siyah temaya bayıldım. Dilerseniz “Tema Ayarları”ndan siyah, kırmızı, mavi ya da yeşil tema renklerinden birini seçebilirsiniz.

Maç izlerken “Hakem VAR’a git Var’a git be adam” (en ince tabirlerle) derken şimdi sırada hakem olma sırası bizde. Sizler de VAR’a gitmek isterseniz uygulamayı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

VAR Online  Canlı Sonuçlar
VAR Online  Canlı Sonuçlar
Developer: Var Online
Price: Free

PAYLAŞ
Rocker ailenin Rocker çocuğu, Marvel taraftarı, futbolsever fakat çapraz bağları kopuk.