WhatsApp, WhatsApp olalı bence böyle güzel bir güncelleme yaratmadı. Sticker dediğimiz bu minik, tatlı çıkartmalar en bilinen iletişim uygulamasında büyük fark yarattı. Konuşmalar daha renkli, cıvıl cıvıl oldu. Fakat herkes aynı şekilde aynı soruyu sorar oldu: ”WhatsApp Sticker Nasıl Yapılır?” Şimdi kısa ve hızlı bir şekilde WhatsApp Sticker yapma nasıl oluyor bunun hakkında bilgiler vereceğim. Aşağıya doğru devam edelim.

Whatsapp Sticker Yapma Zor Değil!

90’lı yılların bir veledi olarak çizgi film ile uyanıyor, gözlerimi kapatıp derin bir uykuya dalarken de çizgi film izliyordum. Haliyle böyle güzel bir çocukluk geçirmiş, Fox Kids/Jetix ile büyümüşken stickerlara ilgi duymama ihtimalim yoktu.

Sticker yani çıkartma yapmadan önce bilmemiz gereken birkaç detay var. Whatsapp Sticker yapma adına bazı detayları ve gereksinimleri yerine getirmeliyiz. Çok da zor değil.

Stickerların arkalarının saydam olduğunu söylememize, üzerinde durmamıza gerek yoktur herhalde, herkes biliyor. Çıkartmalar 512×512 piksel olmalı. Çıkartmaların her birinin dış kenarı 8 piksel boyutunda konturlenmeli. Kenar boşlukları ise 16 piksel olmalı.

Bu detayları yazmadan ”Nasıl Yapılır?” sorusuna cevap veremezdik. Sıkıcı ve göz yoran detaylar olsa da bilinmesinde yarar var.whatsapp sticker

Whatsapp Sticker Nasıl Yapılır?

Şimdi geldik konunun en can alıcı noktasına. Öncelikle çıkartma görselinizi bulmanız gerekiyor. Çıkartmaların arka planları saydam olacağı için arka planı saydam bir görsel seçmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Görselleri isterseniz galerinizden seçin isterseniz de çıkartma yapmaya özel görselleri Google’dan edinin.

İkinci aşamada ise WhatsApp sticker yapma işleminizi en hızlı hale getirecek uygulamadan bahsedeceğim: Stickerfy.

”Nasıl Yapılır?”ın bu aşamasında zaten bir uygulamaya ihtiyaç duyacaksınız. Ben araştırdığım kadarıyla en hızlı sticker yapma uygulaması olarak Stickerfy’ı öneriyorum. Hem kendi çıkartmalarınızı yapabiliyorsunuz hem de diğer kullanıcıların çıkartmalarına erişebiliyorsunuz.Whatsapp Sticker

Stickerfy’da ”Çıkartmanızı Oluşturun” sekmesine tıklayarak galerinizden bir görsel seçiyorsunuz. Seçiminizi yaptıktan sonra karşınıza 3 farklı seçenek çıkıyor ”Akıllı, Elle ve Şekil”. Arka planı saydamlaştırma görevini isterseniz ”Akıllı” seçeneği ile uygulamaya bırakabilir isterseniz de diğer seçenekleri kullanarak kendiniz ayarlayabilirsiniz. Eğer ki çıkatmanıza minik detaylar eklemek isterseniz de yazı yazabilir, emoji yerleştirebilir, elinizle şekiller çizebilirsiniz. İşte bu kadar ”Stickerınız hazır!”.

Uygulamada ”Paketi Dışa Aktar” diyerek çıkartmalarınızı Whatsapp’a, Telegram ve iMessage’a atabilir, dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Arkadaşlarınızın hayran kalacağı çıkartmaları birkaç saniye içerisinde oluşturabilirsiniz.

Stickerfy

Whatsapp Sticker yapma adına uygulamadan bahsetmişken birazcık da detayına inmezsek olmaz.

Uygulamada sadece kendi çıkartmalarınızı yapabildiğiniz gibi diğer kullanıcıların ve özel sticker yapan uygulama görevlilerinin çıkartmalarına da erişebiliyorsunuz. ”Yeni Gelenler”, ”Popüler”, ”Ücretsiz”, ”Tümünü Gör” sekmelerine tıklayarak renkli bir sticker keşfine çıkabilirsiniz. Özel sticker sanatçıları tarafından yapılan 5000’den fazla stickera kolayca ulaşabilirsiniz (Sadece Premium kullanıcılarına özel). Kötü bir haber vermişken hemen iyisini de araya sıkıştırayım; uygulamayı kullanırken bir tane bile reklam izlemeyeceksiniz.

Siz de Whatsapp için sticker oluşturmak, çıkartmalarınızı tüm konuşmalarınızda kullanmak isterseniz Stickerfy uygulamasını aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

Not: Stickerfy uygulaması sadece Apple App Store’da bulunuyor. Bu yüzden Android kullanıcıları için de benzer bir uygulamayı aşağıya bıraktım. Aynı özellikte ve kolay kullanım ile sizler de özel çıkartmalarınızı yaratabilirsiniz.

‎Stickerfy: Sticker Maker
‎Stickerfy: Sticker Maker
Stickerfy for WhatsApp
Stickerfy for WhatsApp
Developer: Niklas Casper
Price: Free