Xiaomi Mi A1 patlaması haberinin medyaya düşmesinden sonra bu telefon da patlayan telefonlar arasındaki yerini aldı. Edinilen bilgiye göre sahibi uykudayken olay gerçekleşti. Telefonun sahibi uyurken şarjda olan telefon aniden patladı. Olayın sebebi ise henüz çözülmüş ve açıklanmış değil.

Xiaomi Mi A1

Xiaomi Mi A1 Patlaması Neden Gerçekleşti?

Edinilen bilgiye göre Çin’de gerçekleşen olay telefonun kullanıcısı uykuda iken gerçekleşti. Telefon sahibi uyumadan önce telefonunu şarja takmış ve bu şekilde uyumuş. Ayrıca telefonun kapalı bir şekilde şarja takıldığını ve bu şekilde bırakıldığı belirtildi.

Telefona bağlı şekilde bulunan telefon ünitesi de aynı şekilde alev alarak kullanılamaz hale geldi. Telefonun koruma kılıfı içerisinde olması sayesinde kullanıcı tarafında bir yaralanma olmaması ve zarar görmemesi bu patlamanın ucuz atlatılmasını sağladı.

Bunun yanında cihazın sahibinin yatağının şarj edilen yerden uzak olması da bu patlamanın etkisini azaltan sebepler arasında yer aldı.

Xiaomi Mi A1

Şarj Halindeyken Patladı!

Özellikle şarj süresi konusunda piyasadaki telefonların çoğunu geçen Android cihaz Xiaomi, ilk defa bir telefonunda patlama olması nedeniyle olumsuz bir haberle gündeme geldi.

Özellikle de Xiaomi Mi A1 telefonu gibi hem şarj süresinin uzun olması hem de minimum sürede şarj olması gibi dikkat çeken özelliklere sahip bir telefonda geçen bu olay kullanıcıları şaşırttı. Bu olaydan sonra kullanıcılar üretici firmadan gelecek haberi bekledi.

Bu konudaki kazalar incelendiğinde şarj adaptörü, arızalı batarya ya da şarj modeli gibi sebepler sayılabilir. Bu sebeplerin bazıları üretici tarafında yer alırken bir tarafı da kullanıcı kaynaklı hatalardan meydana gelmektedir.

Bu hataların gerçekleşmemesi için cihazlara uygun olan şarj adaptörlerinin kullanılması, şarj edilme sürecinde uykudan önce bu işlemin yapılarak uzun süre şarjda bırakılmaması ve orijinal ürünleri kullanılması yetkililer tarafından altı çizilen tavsiyelerdir.

 

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.