Facebook kullanıcı sayısı, Cambridge Analytica skandalına rağmen artış gösterdi. Oldukça sert şekilde eleştirilen ve skandal sonrası kullanıcı kaybettiği öne sürülen uygulamanın, aslında hiç olmadığı kadar fazla insan tarafından kullanılır hale geldiği ortaya çıktı.

Facebook Kullanıcı Sayısı

Facebook Kullanıcı Sayısı Nasıl Arttı?

Skandal, bu senenin başlarında ortaya çıktı ve tüm dünyada yankı uyandırdı. Bilindiği gibi Facebook, 87 milyon kullanıcısının verisini uygunsuz şekilde toplayan Cambridge Analytica’nın bu çalışmalarını gözden kaçırmıştı. Şirket, topladığı verileri Amerika’nın Başkanlık seçimlerinde kullanmıştı.

Bu skandal sonrası, sosyal medyada #deletefacebook kampanyası düzenlendi ve pek çok ünlü isim de kampanyaya destek verdi. Kampanyaya destek verenler arasında ünlü iş adamı Elon Musk da bulunuyordu.

Bu gelişmeler Facebook’un kullanıcı sayısının azaldığını düşündürse de son rapor durumun tersini ortaya çıkardı. Facebook, kullanıcı kaybetmedi; aksine kullanıcı sayısını artırdı.

Açıklama, Godman Sachs tarafından yapıldı. Buna göre popüler uygulama, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde mobil kullanıcı sayısını yüzde 7 artırdı. Böylece mobil kullanıcı sayısı 188,6 milyona ulaştı.

Facebook Kullanıcı Sayısı

Sahte Hesapların Silinmesi Reklamvereni Rahatlattı

Bir diğer önemli gelişme ise Facebook’un sahte hesapları silmesi oldu. 583 milyon sahte hesabı silen Facebook, reklamverenlerin mağduriyet yaşamasını da önlemiş oldu. Böylece reklamveren hedef kitlesine daha kolay ulaştı ve iyi sonuç aldı. Bu da Facebook’un kazançlarında azalma yaşamasının önüne geçti.

Gizlilik Öne Çıktı

Facebook, bir daha benzer bir skandal yaşamamak için artık daha sağlam adımlar atıyor. Facebook’un Kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg de, Facebook’un veri gizliliği uygulamaları hakkında bilgi vermek üzere Avrupa Parlamentosu liderleri ile Brüksel’de buluşacak.

Skandal Cambridge Analytica’nın Sonu Oldu

Öte yandan skandalın baş aktörü Cambridge Analytica, Facebook kadar şanslı olmadı ve prestij kaybeden şirket kapanma noktasına geldi.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.