Teknolojinin gücünden fayda sağlamak isteyen işletmelerin yanı sıra sizin de mobil uygulama gücünü kullanmayı hedefleriniz arasında tutmanız gerekiyor. Peki işe nereden başlamalı? Mobil uygulamalar içinde önemli bir yer tutan Android uygulamalar, inceleme yapmak ve yeni uygulama fikirleri geliştirmek için iyi bir başlangıç noktası olabilir. Yeni bir android uygulama fikri bulmaya çalışırken bu fikrin işe yaraması konusu ve gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusundaki bütün riskleri göz önünde bulundurmak gerekir.

Peki, Neden Android Uygulamalar?

Günümüzde hızlı bir şekilde gelişmekte olan teknolojiye ayak uydurmak, rakiplerin hızına yetişmeye çalışmak, mevcut olan müşterileri elde tutmak, yeni müşteri kazanmaya çalışmak, kalıcı ve farklı olan çözümü sunmaya çalışmak, bir mobil uygulamanın sağlayacağı avantajların yalnızca bir kısmıdır. Bunun yanı sıra öncelikli olan hedef ne olursa olsun, hedef kitlesinin işine yarayacak bir uygulama yapmak ve geliştirmek gereklidir. Kullanıcılar gerçek anlamıyla fayda sağlayabildikleri, hayatlarını kolaylaştıran, istedikleri her soru için pratik bir şekilde cevap bulabildikleri uygulamaları daha kısa sürede benimseyecektir.

Ne türde bir uygulamanın sizi ileriye taşıyacağı önemlidir. Hemen satın almaya yöneltecek olan uygulamalar mı yoksa kampanya ile indirimler yapan uygulamalar mı, mobil kullanıcı için bazı ihtiyaçları karşılayabilecek ve bu sebeple de bilinirliği artıracak bir uygulama mı, sizin için doğru seçim olacaktır? Tüm bunların kararını verirken hedef ve mobil uygulama beklentisini hesaba katmakta fayda göreceksiniz. Hedef kitlenizi belirledikten sonra hangi platforma yönelik bir uygulama geliştirmek istediğinize karar vermelisiniz. Mobil işletim sistemlerinin kullanım oranlarına bakıldığında Android uygulamalar açık ara öne çıkmaktadır.

Yeni Android Uygulamasına Müşterinizin Tepkisi Ne?

Öncelikli olarak müşterinizin yaşadığı süreç ile ilgili beklentisini dikkate almanız gerekir. Hizmet ve ürünlerin alınması sağlanırken bütün aşamaların kolaylık derecesi ölçülebilir. Bu durumda bekleme gerektiren ve müşterinizin sizin ile devamlı olarak temas kurmasına neden olan süreçler önem kazanır. Müşterilerin sizi aramalarını beklemeksizin sizin müşterilere ulaşıp vereceğiniz işe yarar bilgiler var mıdır? Bir bankanın müşterilerine çevrimiçi (online) bir şekilde para akışı bildirmesi durumunda müşteri memnuniyeti söz konusu olur. Bir restoranın müşterilerine tam yemekleri bitecekken o güne ait olan tatlıyı %50 indirim ile alabileceğini mobil uygulama yoluyla iletmesi başarılı olur. Bir kargo firmasının bir gönderiye ait bilgileri, anlık bildirim yoluyla bildirmesi müşterisinin güvenini kazanmasını sağlar. Müşteri sizden ne alırsa vazgeçilmez olunur? Bu soruya yanıt bulunması ve buna yönelik çözümler üretebilmesi, rakibinize göre bir adım daha önde olmanızı sağlar.

Rakipler Neler Yapıyor?

İşletme olarak hiç bir zaman sektördeki gelişmelerden geri kalmayı istemezsiniz. Rakipler gündemde kalabilmek adına müşterilerini ellerinde tutmak için ne gibi adımlar izliyor? Benzer bir kopyasını üretmek için değil de, daha da fazlasını sunmak adına neler yapılır? Bir adım önde olmak adına rakiplerin hiç düşünmediği ne tarzda adımlar izlenebilir? Rakiplerinizin hali hazırda devam eden çalışmalarını inceleyip bu konu için farklarınızı ne şekilde ortaya çıkarabileceğinizi belirlemeniz gerekir. Sektörün durumunu da inceleyebilirsiniz. Sektörün gelişimi ne yönde? Beklenen bir yenilik var mı? Talep denge durumu, artış eğilimleri ne şekilde? Gelişim gösteren sektörde, yeni yatırım ve yeni oluşumun da umut vaat etmesi gereklidir. Değişen tüketim alışkanlığı, sektörün içinde de kendi içerisinde de değişim sinyali veriyor. Bulunulan konumda dünya geneline bakıldığı zaman, sektörde gelecek ile ilgili olan bütün fikirleri de doğru bir şekilde gerçekleştirmek gerekir. Sizin bu durum için nasıl bir planınız olduğu önemlidir.

Android uygulamalar, işletmenin uzun vadede elde etmek istediği başarı adına teknolojiyi de işin içine katıp hızlı bir yol kat etmenizi sağlar. Mobil uygulamanız müşterilerinize farklı bir kanal üzerinden ulaşıp ürün ve hizmetlerinize kolayca erişmelerini sağlarsınız. Ayrıca tüketiciyi henüz piyasayı sürülmeyen yeni bir ürün/hizmete ısındırmak için mobil uygulamanızdan faydalanabilirsiniz.

Öncelikle hedef belirlemek ve sonrasında nokta atışı yaparak hedefinize ulaşılmak adına bir mobil uygulamanın seçilmesi en doğrusu olacaktır. Ulaşılması gerekenin ne olduğunu bilirseniz, mobil uygulama teknolojisi adına da adım atmış olduğunuzdan, daha az bir riski daha iyi bir sonuç ile başarma keyfini de yaşamanız mümkündür. Bütün bunlar için sonradan ihtiyacınız olan tek şey, mobil uygulamayı daha da geliştirmeye çalışmak olacaktır.

Bazı Fikirler

Drible Android, Drible hayranı olan biri ve android kullanıcı olan bir birey için güzel bir uygulama olmaktadır. Bazı zamanlarda bilgisayarınız yanınızda olmadan bilgisayarınız üzerinde işleri gözden geçirmeniz mümkün olur. Uygulama için web sürümü oldukça şık tasarlanmalıdır.

Prague Zoo, tamamıyla kullanışlı olan, çok faydalı bir android uygulamasıdır. Güzel bir tasarımda olan bir uygulamadır. Alarm Clock, Eksik olunduğu düşünülen uygulama tasarımı yapılan bir eser olan bir çalar saat uygulamasıdır. Tüm bireyler için de tamamıyla yararlı olacak, anlaşılması da gayet kolay, sade olan bir android mobil uygulamasıdır. Herkes için tamamen yararlı, anlaşılması kolay ve sade bir mobil uygulama tasarımı. Today’s Schedule, Özellikle bir zamanlama için de görünüm olarak çok ilginç olan ve fütürist bir uygulamadır. Çok fazla tasarım karelerinden ve boşluklar içinden yararlanıp ilerlemeler yaşansa da bu tasarım şekillerini uygulamaya dönüştürme kararı verilmiştir. Bikester, İstatistik veriler için ağırlıklı olan bir uygulamadır. Görselleri kolay olma adına bir yol bulunma zorunluluğu vardır. Bikester uygulama bunun yanı sıra estetik olarak da çok başarılıdır.

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.