Akıllı telefon ve tabletler için geliştirilen uygulamaların, arayüzlerinde ve içeriklerinde çeşitli değişiklikler yapabiliyor. Bu değişikliklerden yararlanmak için de uygulamayı güncellememiz isteniyor. Cihazlar için geliştirilen binlerce uygulama olduğunu düşünürsek her uygulamayı manuel olarak tek tek güncellemek zor olabilir. Bu açıdan cihazlarda otomatik olarak güncelleme yapma seçeneği geliştirilmiştir. Kullandığınız cihazın türüne göre uygulamaları otomatik olarak güncelleyebilirsiniz. Otomatik güncellemelerde cihaz internete bağlı olduğu an güncelleme yapılır. Dilerseniz uygulamanın sadece WIFI üzerinden yapılmasını da sağlayabilirsiniz. ‘Uygulama güncellemesi otomatik olarak nasıl yapılır?‘ diye soran kullanıcılar için öncelikle Android ve iOS tabanlı cihazlarda farklı otomatik güncelleme talimatlarının olduğundan bahsedelim.

Android Otomatik Uygulama Güncelleme Nasıl Yapılır?

Android, şuan için bünyesinde en fazla uygulama barındıran işletim sistemi olarak ön plana çıkıyor. Bu da Android üzerindeki otomatik güncellemeleri daha önemli hale getiriyor. Android üzerinden uygulamaları otomatik olarak güncellemek için öncelikle Google Play Store üzerine erişim sağlamanız gerekiyor. Daha sonra sol üst kısımdaki simgeye bastığınız zaman menü kısmı açılacaktır. Bu menü kısmından Ayarlar sekmesine tıklayın. Daha sonra karşınıza çıkan pencerede Genel yazan kısma tıklayın. Burada Uygulamaları Otomatik Güncelleme seçeneğini göreceksiniz. Bu kısımda karşınıza üç farklı seçenek çıkıyor. Uygulamaları otomatik olarak güncellemeyi aktif hale getirdiğiniz zaman, kullandığınız uygulamalara gelen tüm yenilikler otomatik olarak güncellenir. Bu kısımda güncellemelerin otomatik olarak kendi internet paketinizden yapılmasını istemiyorsanız, uygulamanın yalnızca WIFI üzerinden güncelleneceği seçeneğini kullanabilirsiniz. Böylece cihazınız WIFI’ye bağlandığı an uygulamalar otomatik olarak arka planda kendiliğinden güncellenir.

iOS Otomatik Uygulama Güncelleme Nasıl Yapılır?

iOS tabanlı cep telefonu ve tablet kullanan kişiler de uygulamalara otomatik güncelleme talimatı verebiliyor. Otomatik güncelleme talimatı verdiğiniz zaman cihazda yüklü olan tüm uygulamalar arka planda kendiliğinden yenileniyor. iOS cihazlarda Android işletim sisteminden farklı olarak hangi uygulamanın otomatik güncelleme yapmasını istediğinize de karar verebiliyorsunuz. Yani bazı uygulamalar için otomatik güncellemeyi açık tutarken bazıları için kapalı konumda tutabilirsiniz.

iOS cihazlarda otomatik güncelleme talimatı vermek için öncelikle Ayarlar menüsüne ulaşın. Burada iTunes ve App Store seçeneği bulunuyor. Buraya girdikten sonra alt kısımda Güncellemeler kısmı bulunuyor. Burada işareti aktif konumda getirdiğiniz zaman otomatik güncelleme talimatı vermiş oluyorsunuz. Güncelleme başlığının hemen üstünde ise cihazda yüklü olan uygulamalar bulunuyor. Burada otomatik olarak güncellenmesini istediğiniz uygulamaları tek tek belirleyebiliyorsunuz. Yani bir uygulamanın güncelleme yapmasını istemiyorsanız bu kısımdan güncellemeyi kapatabilirsiniz.

Windows Otomatik Uygulama Güncelleme

Android ve iOS cihazlar kadar olmasa da Windows işletim sistemi için geliştirilen birçok uygulama da bulunuyor. Bilgisayarlarında Windows işletim sistemini kullanan kişiler uygulamaları otomatik güncelleme seçeneğini aktif hale getirebilir. Özellikle bilgisayar üzerinden uygulamaları güncellemenin biraz daha uzun sürebildiğini biliyoruz. Çünkü, bilgisayarlar için geliştirilen uygulamalar daha fazla alan kapladığı için içerikleri daha geniştir. Bu da uygulamaların daha uzun sürede güncellenmesine neden oluyor. Uygulamaları otomatik güncellemeye almanız hiç uğraşmadan uygulamaların kendi kendine güncellenmesini sağlar.

Windows 10 için otomatik güncellemeleri açmak için Başlangıç ekranındaki Mağaza seçeneğine girin. Burada arama kutusunun hemen yanında yer alan Hesap menüsünü seçin ve daha sonra Ayarlar’a tıklayın. ‘Uygulama güncelleştirmeleri’ kısmının hemen altında ‘Uygulamaları Otomatik Güncelleştir’ seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneği ‘evet’ olarak seçtikten sonra uygulamalar otomatik olarak güncellenir.

Windows 8.1 için de otomatik güncelleme talimatı aynı şekilde yapılıyor. Ancak Windows 8.1’de Ayarlar bölümüne ulaşmak için ekranın sağ tarafından içeriye doğru çekmeniz gerekiyor.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.