Booking.com’un ikinci itirazı da mahkeme tarafından reddedildi. Aslında son günlerde dünyaca ünlü rezervasyon sitesinin Türkiye’de yeniden kullanıma açılacağı bekleniyordu. Ancak mahkemeden beklenen karar gelmedi.

Booking.com’un İkinci İtirazı

Booking.com’un İkinci İtirazı ile İlgili Şok Karar

Booking.com dünyanın en büyük online rezervasyon şirketlerinden biri. Ülkemizde de faaliyet gösteren şirket geçtiğimiz yıl Türkiye’de vergi ödemediği gerekçesiyle kapatıldı. Haksız rekabete yol açtığı öne sürülen şirketin durumu uzun zamandır muallaktı.

Siteye erişimin engellenmesi kararına itiraz edilmişti. İkinci kez gerçekleştirilen bu itiraza mahkemenin cevabı farklı olmadı. Mahkeme ikinci kez itirazı reddetti.

Peki Booking.com’un ikinci itirazı neden reddedildi? Üstelik yeniden kullanıma açılmasına kesin gözüyle bakılırken?

Booking.com Hollanda merkezli bir site. Pek çok ülkede de aktif olarak kullanılıyor. Türkiye’deki faaliyetleri durdurulan firmanın avukatları, site hakkında verilen ihtiyati tedbir kararının teminat karşılığında kaldırılması için geçtiğimiz Şubat ayında mahkemeye ikinci kez itirazda bulunmuştu.

Booking.com’un İkinci İtirazı

Son günlerde yasağın kaldırılacağı konuşuluyordu ancak mahkemenin ikinci itirazı Haziran ayında reddettiği ortaya çıktı. Reddin gerekçesi ise teminat karşılığında tedbir kararının kaldırılmasının mümkün olmaması olarak gösterildi.

Bununla birlikte bilirkişi raporunun beklendiği de vurgulandı. Zararı belirleyecek olan bilirkişi raporu olacak. Kararda şu satırlara yer verildi:

‘Varsa davacının üye acentelerinin uğrayabileceği olası zararların olup olmadığının miktar itibarıyla bu aşamada tespit edilemeyeceği, yargılama sürecinde alınacak bilirkişi raporuyla bu konunun açıklığa kavuşacağı kanaatine varılarak teminat karşılığı ihtiyati tedbirin kaldırılması isteklerinin reddine ilişkin hüküm kurulmuştur’

Ne Olmuştu?

Peki bu sürecin başlamasında rol oynayan ana etmen neydi? TÜRSAB avukatları tarafından haksız rekabet nedeni ile ilgili açılan dava sürecin bu noktaya gelmesine neden oldu.

Rezervasyon platformu olan Booking.com, Türkiye’de vergi ödemiyordu. Diğer seyahat acenteleri için bu durum haksız rekabet meydana getiriyordu. Mahkeme açılan dava üzerine 29 Mart 2017 tarihinde dev şirketin faaliyetlerini durdurdu.

Booking.com’un ikinci itirazı da böylece reddedilmiş oldu. Firmanın ilk itirazı da mahkemece reddedilmişti.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.