Booking Türkiye’de yeniden kullanıma alındı. Tüm dünyada en çok kullanıcıya sahip olan seyahat ve tatil platformu Booking, bir süredir ülkemizde yasaklıydı.

Booking Türkiye’de

Booking Türkiye’de Neden Yasaklandı?

Dünyada en çok kullanıcıya sahip olan Booking neden ülkemizde yasaklandı? Bunun temel nedeni haksız rekabet iddiası olarak açıklanabilir. Seyahat acenteleri haksız rekabet gerekçesiyle Booking’i şikayet edince karar gecikmedi ve uygulama yasaklandı.

Türkiye’de kullanıma kapatılan Booking hakkında yorumlar sürdü ancak karar değişmedi. Uygulamaya uzunca bir süre erişim mümkün olmadı.

Ancak konuyla ilgili yeni bir açıklama Turizm ve Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya’dan geldi. Bağlıkaya yaptığı açıklamada Booking Türkiye’nin tekrar kullanıma açılacağını duyurdu.

Booking Türkiye’de

Booking Ne Zaman Açılacak?

Bu haber ülkemizdeki Booking kullanıcılarını oldukça sevindirdi. Ancak söz konusu uygulama henüz aktif değil.

Konu ile ilgili geçtiğimiz aylar başka bakanlar da açıklama yapmıştı. Bu durum da Booking’in bu yaz açılacağı yönünde beklentileri artırmıştı. Booking’e dair yeni açıklama uygulamanın yakın zamanda açılacağı beklentisini artırdı ancak henüz net bir tarih bulunmuyor.

Beklenti şu ki, Booking eğer gereken şartları sağlarsa kısa süre içinde yeniden yayına başlayacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Firuz Bağlıkaya’nın açıklamasına dönersek; Bağlıkaya, konu ile ilgili şu açıklamada bulundu:  “Merkezleri Türkiye dışında olup, tüketiciyle turizmciyi bir araya getirerek para kazandıran Booking.com benzeri siteler için ‘kurumsal üyelik’ statüsü üzerinde çalışıyoruz. Bu statüyü hayata geçirince Booking.com benzeri hizmetler ülkemizde yeniden hizmete açılabilecekler. Bu konuda geçtiğimiz günlerde görüştüğümüz Booking.com yetkililerine teklifte bulunduk”

Booking, Türkiye’de yeniden faaliyete geçmeye sıcak bakacak mı, önümüzdeki süreçte yasaklanan diğer uygulamalar ile ilgili olumlu gelişmeler yaşanacak mı, birlikte göreceğiz. Ancak Booking ile igili kesin karar önümüzdeki günlerde netlik kazanacaktır.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.