Facebook kişiye özel olmaya hazırlanıyor. Uygulama, ne yaptığınıza bağlı şekilde arayüzünü değiştirebilecek.

Facebook Kişiye Özel Arayüzü ile Geliyor

WhatsApp’in kendisine para kazandıracağı haberiyle bu aralar gündemde olan Facebook, dikkat çeken bir deneyim sunmaya hazırlanıyor. Artık kullanıcı bilgilerinden yola çıkarak kişisel deneyiminizi yaratmanıza imkan tanıyacak olan Facebook, onu nasıl kullandığınıza dikkat kesilecek.

Yeni şeyler yapmak ve böylece kullanıcıların ilgisini çekmek gibi amaçları olan popüler uygulama çareyi kişisel arayüz seçeneğinde buldu.

Facebook kişiye özel

Facebook, akıllı telefonunuzda yer alan navigasyon çubuğunu nasıl kullandığınıza dair özelleştirme yapmak gibi girişimler planlıyor.

Navigasyon Çubuğunda Yenilik

Facebook uygulamasını açtığınızda uygulamanın navigasyon çubuğunda beş adet ikonun belirdiğini görebilirsiniz. Bu ikonlar sırasıyla Haber Kaynağı, İzle, Marketplace, Bildirimler ve de Menü olarak belirlenmiş durumda.

Ancak Facebook yeni kararı ile bu ikon sıralamasını değiştirecek. Haber Kaynağı, Bildirimler ve Menü standart şekilde yerinde kalacak ancak son iki ikon, en sık kullandığınız kategorilere göre belirlenecek.

Facebook kişiye özel

Profiliniz, Arkadaşlık İstekleri, Gruplar, İzle, Marketplace gibi kategoriler arasında en çok hangisini kullanıyorsanız, o listeye göre şekillenecek. Özellik kişiselleştirildikten sonra navigasyon çubuğundaki ikon sayısı da artabilir. Bununla birlikte azalabilir de.

Örneğin sadece profilinize göz atıp çıkıyorsanız, yani aktif bir kullanıcı değilseniz navigasyon çubuğundaki ikon sayısı dörde düşebilir. Bununla birlikte aktif bir kullanıcı iseniz ve Marketplace’te alım satım yapıyorsanız, sık sık İzle kategorisine göz atıyorsanız veya Gruplar sekmesini aktif kullanan biriyseniz, navigasyon çubuğunuzda altı adet ikon bulunabilir.

Özellik Yayınlandı

Şubat ayından beri test edilen özellik yayınlandı. Önümüzdeki haftalarda da özellik tüm kullanıcılara sunulmuş olacak. Eğer navigasyon çubuğunuza yeni bir ikon eklenecek olursa, uygulama size bununla ilgili bilgi verecek.

Bunun dışında ilerde navigasyon çubuğunda görmek istediğiniz kategorileri de siz belirleyebileceksiniz. Ancak bu seçenek için henüz çok erken olduğunu söylemek yersiz olmaz.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.