Türk oyun şirketi Peak Games, ABD’li oyun devi Zynga tarafından satın alındı. Peak Games şirketinin Strateji Direktörü Ömer İnönü, görüşmelerin Mart ayında başladığını ve tarihi anlaşmanın Zoom uygulaması ile gerçekleştiğini söyledi.

Zynga’nın Peak’i satın alması 1.8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Türkiye’nin bugüne kadar internet alanında gerçekleşmiş en büyük satışı yolunda bir geçit olmaya hazırlanıyorlar. 1 milyar doları geçen start-uplar için kullanılan “unicorn” adını alan ilk Türk şirketi oldu. Amerika Nasdaq’da halka açık bir şirket olan Zynga, geçmişte de Peak’ten oyun satın almıştı: 2017 yılında Peak’in bazı oyunlarını 100 milyon dolara satın alan Zynga, 2018’de Türk oyun şirketi Gram Games’i  250 milyon dolara satın aldı.

Peak’in Ortakları ve Hissedarları Kimler?

Peak’ın ortakları ve hissedarları, şirketin kurucusu olan Sidar Şahin ile birlikte Earlybird’in ortağı Evren Üçok, Trendyol’un kurucusu Demet Mutlu ve yatırım fonu Hummingbird Ventures olarak biliniyor. Türkiye’de anonim şirket olarak çalışan Peak, Zynga’nın satın alması sonrasında da İstanbul’daki konumlarından üretmeye ve varlığını sürdürmeye devam edeceklerini duyurdu.

Türk oyun şirketi olan Peak, 2010’da Sidar Şahin tarafından kuruldu ve 193 ülkede global mobil oyun pazarında en büyük şirketlerden biri olarak adını yazdırdı. Peak sitesinde yer alan açıklama, Zynga’nın günlük aktif oyuncu sayısının yüzde 60 artacağı yönünde. Peak’ın en çok indirilen ve en popüler oyunları arasında Toon Blast ve Tot Blast yer alıyor. Söz konusu bu iki oyunu her gün yaklaşık 12 milyona yakın kişi oynuyor.

Peak Satın Alındıktan Sonra Zynga ile Çalışmalarına Devam Edecek

Peak’in Zynga tarafından satın alındıktan sonra da çalışanlarıyla Peak şirketi altında yollarına devam edeceğini Zynga’nın CEO’su Frank Gibeau şöyle doğruladı: “Peak dünyanın en iyi puzzle türü oyun şirketlerinden, onları aramızda görmekten onur duyuyoruz.”

Anlaşmanın sonrasında Anadolu Ajansına konuşan Sidar Şahin, her şeyin inanmakla başladığını dile getirerek, bu anlaşmanın en önemli yanının imkansızın başarılabileceğini somut olarak ortaya koyduğunu dile getirdi.

Şahin sözlerine devam ederek, “Türkiye’de anne babalar çocuklarına inansınlar, çocukların ve gençlerin sevdikleri işi sürekli ilerleyerek yaptıkları zaman bir şeyleri başarabileceklerine inansınlar.” diye konuştu.

Piyasa değeri 9.11 milyar dolar olan Zynga, Peak’in hisselerinin tamamını satın alma karşılığında ödeme şeklinin yarısı nakit, yarısı ise Zynga hissesi olarak 1.8 milyar dolar olarak ödenecek.

PAYLAŞ