Başarı yakalayan yerli oyun şirketlerimiz uluslarası oyun devlerinin ilgisini çekmeye devam ediyor. Gündelik oyunlar ve mobil oyun dünyasının devi Zynga Games, Türk oyun şirketi Gram Games’i 250 milyon dolara satın aldı!

gram games zyngaya satıldı

Gram Games: Altı Yıllık Başarı Serüveni

2012 yılında kurulan Gram Games, şu an hem İstanbul hem de Londra’da birer stüdyoya sahip. Firma, özellikle geçen yıl geliştirdikleri Merge Dragons adlı oyunun en çok kazanan 50 oyun arasına girmesiyle dikkat çekti.

Firmanın toplamda 77 çalışanı var ve yayınladıkları pek çok oyun dünya çapında 100’lerce oyuncuya ulaşmış durumdalar. Nispeten küçük ekiplerle kaliteli ve popüler oyunları kısa sürede üretmeyi başaran firma, bu özelliğiyle oyun devi Zynga’nın dikkatini çekmiş görünüyor.

Zynga CEO’su Frank Gibeau tarafından yapılan açıklama da bunu destekler nitelikte: “Türk mobil oyun şirketi Gram Games ekibinin özgün kültürü ve yaratıcı oyun geliştirme yöntemleri açıkçası bizleri çok etkiledi. Hızlı hareket ederek, zevkli, oynaması kolay ve bağımlılık yaratan oyunlar üretiyorlar”.

gram games merged oyunu
Gram Games’in popüler oyunlarından Merged!

Yaratıcı Şirket Kültürü ile Gelen Başarı

Gram Games personeline sınırsız izin imkanı sağlayan, mesai ve hiyerarşi hususlarında oldukça esnek olan bir firma. Bu serbestliğe dayanan şirket kültürü, geliştirici ekibin de yaratıcılığı ve hayal gücünü serbest bırakmış görünüyor.

Altı yıl gibi nispeten kısa bir sürede hem oldukça başarılı olmuş pek oyuna imza atıp, hem de mobil oyun dünyasının en büyük oyuncularından birinin dikkatini çekmek, firmada doğru yetenekler ve doğru kültürün bir araya getirildiğini açıkça gösteriyor.

Günümüzde oyun sektörü hem uluslarası pazarı, hem de yakalayabileceği ciddi kazanç miktarlarıyla oldukça çekici bir alan. Özellikle de mobil cihazlar ve gündelik oyunların popülerliği sayesinde, gerek firmalar ciddi kazançlar sağlayabiliyor, gerekse bireysel olarak kaliteli oyunlar geliştirebilen geliştiriciler önemli ek kazançlar edinebiliyor.

Ülkemizin girişimcilerinin de bu alanda uluslarası geliştiricilerin gerisinde kalmayarak ciddi başarılar sağlıyor oluşu sevindirici. Bu alandaki başarılı temsilcilerimiz artacakmış gibi görünüyor.

Zynga Türk Mobil Oyun Firması Gram Games’i
Zynga, Türk oyun şirketlerine yatırım yapmaya devam ediyor.

Mobil Oyun Sektöründe Gurur Kaynaklarımız

Gram Games, Zynga’nın bünyesine dahil etme kararı aldığı ilk Türk oyun şirketi değil. Zynga, daha önce haberini yaptığımız gibi, Peak Games firmasının da bir bölümünü satın almıştı.

Ülkemizin mobil girişimcilik ve oyun alanlarında çağı yakalıyor oluşunu görmek güzel. Belki de bu tip güzel gelişmeler, siz okurlarımızında da mobil dünyanın imkânlarını değerlendirecek bir girişime başlamasına ön ayak olur.

Sizler Gram Games’in oyunlarını oynuyor muydunuz? En beğendiğiniz hangisi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

PAYLAŞ
1983 model, yazılımcı, yazar, gamer, fotoğraf sever ve fütürist.