Sosyal sorumluluk, artık birçok firmanın olmazsa olmazı ve şirket kültürünün bir parçası. Müşterilerinden kazandığını çeşitli yollarla topluma geri vermek, bu şirketlerin temel görevlerinden biri olarak görülüyor. Peki ya bireyler? Bireysel olarak ben toplum için ne yapabilirim diye düşünüyorsanız Yuvarla uygulaması, bu soruya çok pratik bir cevap verebilir.

Yuvarla uygulaması ile alışverişlerinizden kalan kuruşları, sivil toplum kuruluşlarına (STK) bağışlayabilir ve desteklenmesini istediğiniz alanlara katkıda bulunabilirsiniz. Böylece sağlık, eğitim, çevre vb. konularda toplumsal ilerlemeye yardımcı olabilirsiniz.

Yuvarla Uygulaması ile Kuruşlar İyiliğe Dönüşsün!

Tabii ki bireyler, diledikleri zaman istedikleri STK’ya maddi destek sağlayabilirler. Ancak bu konuya gereken ilgiyi göstermek ve yapılacak bağışı akılda tutmak her zaman kolay olmayabiliyor. Bu nedenle bu yönde yapılacak bağışlara bir kolaylık getirmek amacı ile Yuvarla adı verilen bir uygulama geliştirilmiş.

İnsanlar market alışverişlerinde, lokantalarda, giyim kuşam harcamalarında veya kafelerde bir takım harcamalar yapıyor ve çoğu zaman bu harcamaların bir küsuratı oluyor.

Kredi kartı veya banka kartı ile yapılan ödemelerde bu küsurat, tam rakama yuvarlanarak aradaki fark, istenirse bir sivil toplum kuruluşuna veya kamu yararına çalışan herhangi bir dernek veya vakfa bağışlanabilir. İşte Yuvarla uygulaması insanlara böyle bir kolaylık tanıyor.

Yuvarla Uygulaması ile Kuruşları Bağışla

Yuvarla uygulamasında ilk yapılacak iş, bağış yapılacak sivil toplum kuruluşunun, derneğin veya vakfın seçilmesi.

İkinci adımda ise ödeme amaçlı kullanılan kredi kartı veya banka kartı uygulamaya tanıtılıyor. Bu noktada güvenliği sağlamak amacı ile Bankalararası Kart Merkezi (BKM) desteği sağlanmış. Böylece kredi kartı veya banka kart numarasının sadece ilk altı numarası ile son dört numarası Yuvarla uygulamasına tanımlanıyor.

Yuvarla uygulaması iki şekilde çalışıyor:

  • Küsuratlı harcama yapıldığı zaman uygulama ne kadar yuvarlama yapılacağını sorabilir.
  • Kullanıcı aylık olarak üst bir limit belirleyerek uygulamanın küsuratı otomatik yuvarlamasını isteyebilir.

Yapılan yuvarlama işlemi onaylandıktan sonra yapılan bağışlar, her ay sonunda toplu olarak hesaptan alınır ve ilgili kuruluşa bağışlanır.

Yuvarla Uygulaması ile Kuruşları Bağışla

Bu uygulama ile yapılan bağışların tamamı, seçilen sivil toplum kuruluşları tarafından alınmıyor. Ayrıca uygulama, yapılan bağışlar ile ilgili bütün ayrıntıları kullanıcıya gösteriyor.

Yuvarla uygulaması gizlilik politikası gereğince, yapılan harcamaların sadece virgülden sonraki iki haneli küsuratı ile ilgileniyor, harcama tutarının tamamına bakmıyor. Keza, harcamanın nerede yapıldığı bilgisi de kullanılmıyor. Bunun yanı sıra bağışın hangi sivil toplum kuruluşuna yapıldığı da gizli tutuluyor.

Kısaca küçük kuruşlar birleşerek büyük bağış miktarlarını oluşturuyor ve Yuvarla uygulaması, sivil toplum kuruluşlarına yardım toplanması konusunda önemli bir katkı sağlamış oluyor.

Bağış yapılabilecek başlıca kuruluşlar şunlar: TEMA, AKUT, Darüşşafaka, Türk Eğitim Vakfı, Unicef, Türk Kızılayı ve birçok sivil toplum kuruluşu.

Yuvarlama uygulaması, Google Play ve App Store marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilir.

Yuvarla
Yuvarla
Price: Free

PAYLAŞ
Çocukluk döneminden bu yana teknolojiyle haşır neşir, teknik incelemeler, mobil oyunlar ve mobil trendler üzerine yazmayı seven bir ui/ux tasarımcısı.