Facebook Stellar ile görüşme sürecini başlattı. Blockchain ile ilgili çalışmalar başlatan Facebook, son zamanlarda Stellar ve başka kripto para projeleriyle temas içinde.

Facebook Stellar

Facebook Stellar Görüşmesi Sürüyor

Söz konusu haber, Business Insider’da yer buldu. Buna göre Facebook Blockchain teknolojisini kullanmanın yollarını araştırmaya başladı. Bu süreçte de bazı kripto para projeleri ile görüşmeleri hızlandırdı.

Blockchain ekibi, PayPal’ın eski CEO’su David Marcus önderliğinde dikkat çeken çalışmalara imza atıyor. Bu çalışmalardan biri da açık kaynaklı ödeme şirketi Stellar ile bir araya gelmeleri oldu.

Facebook Stellar

Facebook Bankacılık Çalışmalarına Yoğunlaştı

Facebook son dönemde bankacılık sektörü üzerine çalışmalarını hızlandırdı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bankalarla, müşterilerine hizmet sunmak adına çeşitli işbirlikleri içine giren Facebook’un bu çalışmalarının bir kolu da kripto paralar olacak gibi gözüküyor.

Geçtiğimiz günlerde finansal hizmet sunma çabaları adına bankalardan kullanıcı bilgilerini talep eden Facebook, şimdi de Stellar ile anlaşma aşamasında.

Bir Stellar yetkilisi söz konusu ortaklığa son derece iyimser bakıyor ve “Bu sayede bankaların altından halıyı çekebilirler. Bir bankanın bir sosyal ağ kurmasından daha hızlı bir şekilde bir banka ekleyebilirler.” yorumunda bulunuyor.

Aslında Facebook’un kendi Blockchain teknolojisini inşa etmesi bekleniyordu. Ancak bu sürecin ardından Facebook Stellar üzerinden de ilerleyebilir. Buna karşılık Facebook yetkilileri, şirketin Stellar teknolojisinin üstünden platform inşa etmeyeceklerini kesin bir dille açıkladı.

Bu süreçte Facebook’un Stellar ile görüşme içinde olması şirketin hisselerini de olumlu oranda etkiledi. Öyle ki Stellar Lumens’in fiyatı yüzde 8 oranında yükseliş gösterdi.

Bir süredir Facebook’un kripto paralarla ilgili dikkat çeken bir proje içine gireceği konuşuluyordu. Son dönemlerde finansal anlamda yenilik çabasına giren Facebook’un bu ortaklık ile ciddi adımlar atacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Bakalım önümüzdeki süreçte kripto para ile ilgili Facebook’un hangi atılımlarını göreceğiz…

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.