Android ve iOS, günümüzün mobil işletim sektörünün iki devasa ismi. Hal böyle olunca, bu iki işletim sisteminin her çıkan sürümü diğerinin son sürümü ile kıyaslanıyor. Biz de bu yazımızda Android’in son sürümü Android Oreo ile iOS’un son sürümü iOS 11’i kıyaslayacağız.

Geçtiğimiz günlerde görkemli bir şekilde tanıtımı yapılan Android Oreo için birçok yeni özelliğin geldiğini söylemek mümkün. Gelen bu yeni özelliklerin kullanıcılar tarafından nasıl karşılanacağı ise merak konusu.

Oreo isminin nereden geldiğinden de biraz bahsetmek gerekirse, kendisi bir tatlı ismi. Tam olarak, ana yemeklerden sonra yenilen tatlı manası taşıyor. Gerçekten de zekice düşünülmüş bir isim… Neyse, hiç vakit kaybetmeden karşılaştırmaya başlayalım.

iOS 11 vs Android Oreo

Android Oreo, iOS 11’e Karşı

Öncelikle, yaratıcı özellik hususunda öncü olan işletim sistemi genelde Android olsa da, özellikleri daha seçkin hale getirmede iOS işletim sisteminin daha başarılı olduğunu söylemek sanırım yanlış olmaz. Bunu bir örnekle süslemek gerekirse; Android bir eve balkon yapar, iOS ise o balkonu süsler. Bu iki firma arasındaki rekabet yıllar boyunca üç aşağı beş yukarı verdiğim örnekteki gibi seyretti.

Ancak kabul etmek gerekir ki iOS, 8. sürümüyle birlikte bu algıyı epey değiştirdi. Getirmiş olduğu kullanışlı ve beğeni kazanan yeniliklerle beraber, artık “yaratıcı” pozisyonda iOS’un bulunduğu söylenebilir. iOS 11 sürümü ise bu durumu zirveye çıkarıyor; ekran simgeleri için getirilen çoklu işlem seçeneği, iPhone ve iPad kullanıcıları için vazgeçilmez olacağa benziyor. Tabii Android Oreo da buna benzer bir özellik getirdiğini en son tanıtım gecesinde açıklamıştı; fakat iOS 11 sistemindeki gibi başarılı olacağı ya da en azından kullanıcılardan tam not alıp almayacağı tartışılır. Kullanıcıların daha rahat seçim yapması ve yeni gelen özellikleri daha belirgin şekilde kavramaları açısından yenilikleri başlıklar halinde sıraladık:

Yeni Nesil Kopyala – Yapıştır Özelliği

Android Oreo ve iOS 11 Özellikler

Google’un geliştirdiği Android Oreo’da artık “kopyala – yapıştır” özelliği biraz daha efektif. Anroid Oreo kullanıcıları, herhangi bir metin belgesini aynı anda hem kopyalayıp yapıştırabilecek hem de kaydettikleri metin belgeleri içerisinden istedikleri veriyi “ara” seçeneğinden kolaylıkla bulabilecekler. iOS’un 3D Touch özelliği gibi artık Android Oreo’da da buna benzer bir kolaylık kullanılabilir olacak. Bu, akıllı telefonu daha çok ofis işleri için kullanan müşterilerin ilgisini çekeceğe benziyor.

Picture in Picture Özelliği

android oreo picture in picture

Picture in Picture bilindiği üzere aynı anda 2 kanalı ebatlandırarak sunma anlamına geliyor. Daha önce iOS’un kullandığı bu özellik, bundan böyle Android Oreo’da da kullanılabilecek. Ancak aradaki temel fark ise şu: Picture in Picture özelliği iOS için yalnızca iPadlerde aktif iken, Android’de ise yalnızca telefonlarda kullanılabilecek. Tabletlerde bu özelliği kullanabilmek şimdilik mümkün görünmüyor.

Otomatik Şifre Doldurma

Android Oreo vs iOS 11 karşı karşıya

Gerek sosyal medya siteleri kullanımında, gerek işe yarayan diğer sitelerin kullanımında zaman kaybına yol açan, her seferinde şifre yazma zorunluluğu, Android Oreo işletim sistemine sahip cihazlar için artık tarih oldu diyebiliriz. Güncellenen yeni sürüm, artık istediğimiz şifreleri kaydedebileceğimiz ve diğer girişlerde hiç beklemeden hızlıca giriş yapabileceğimiz anlamına geliyor. Bu özelliğin de daha önce iOS’ta var olduğunu bildirmek gerekir; tabii, bunun yalnızca Safari internet tarayıcısında çalıştığını hatırlataraktan…

Yeni Emojiler

Android ve iOS yeni emojiler

Emojiler, sanal dünyanın olmazsa olmaz parçalarından biri. Durum bu şekilde olduğundan yazılımcılar emojileri de hiçbir zaman atlamıyorlar. Her geçen gün farklı duyguları temsil eden emojileri hem Android, hem de iOS es geçmiyor. Bu iki işletim sisteminin de hemen hemen her sürümünde güncellenen veya yeni eklenen emojiler, 11 ve Oreo serilerinde de iş başındalar.

11 ve Oreo rekabeti, tıpkı Android ve iOS rekabetinde olduğu gibi uzun süre tartışılacağa benziyor. Tüm özellikler birlikte düşünüldüğünde birbirinden pek de bir farkı olmayan bu iki işletim sisteminin yeni sürümlerinde bizlerin neleri beklediğini her zaman merak ediyor olacağız.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.