iPhone Apple marka tarafından üretilen ve Dünyada en çok tercih edilen bir telefondur. iPhone’un bu kadar tercih edilme sebebi de şüphesiz ki kalitesi, kullanım özelikleri ve uygulamaları oluyor. iPhone uygulamalar konusunda bir Dünya devi olarak farklılık yaratmaya devam ediyor. Öyle ki uygulamaları farklı bir sektör haline getirmeyi başarıyor. Mobil uygulamaları konusunda hedefleri olan pek çok girişimcinin ilk hedefi iOS pazarına girmek oluyor. Daha sonrasında eğer bu pazardaki hedefleri olumlu yönde giderse Android pazarına da açılıyor. Kısacası iOS ortamında tutmayan bir uygulamanın Androidde de tutmayacağı düşünülüyor ve isimlerini iOS ile duyuruyorlar. Kullanıcılar yalnızca öne çıkan uygulamaları kullanmıyorlar. Bunun yanı sıra kendileri de uygulamaları deneme ve keşfetme fırsatı buluyorlar. iPhone da yaptığı açıklamalar ile en iyi iPhone uygulamalarını seçti ve kullanıcılardan bu uygulamalara indirme rekorları geldi. iPhone telefona sahip olanların mutlaka indirmesi gereken o uygulamalar ise oldukça kaliteli. iPhonenun kendi bünyesinde bulundurduğu ve indirmeden de sahip olabileceğiniz pek çok özellik bulunuyor. iPhone’da iPhone uygulamalarının kalitesini gösteren 15 özellik yer alıyor. Bu özellikler iPhone’un diğer cihazlara oranla neden fazlaca tercih edildiğini de kısaca açıklama fırsatı buluyor. Bu özellikler ise şu şekilde.

1

Harflerle Şifreleme Yapabilme Özelliği

Telefonunuzun ekran kilidini yalnızca rakamlarla değil harflerle de açma imkanına sahip oluyorsunuz. Bunun için ise ayarlardan bir kaç değişiklik yapmanız gerekiyor. Ayarlar bölümüne tıklayarak “Genel” kısmında yer alam (Touch ID ve Parola) bölümüne girmeniz gerekiyor. Daha sonrasında da Şifre Kilidi bölümüne girmeniz gerekiyor. Bu kısımda yer alan “Basit Parola” öğesini kapatmanız yeterli oluyor. Bu işlemleri tamamladıktan sonra Quwerty klavye ile yeni şifrenizi oluşturabiliyorsunuz.

2

Mesaj Saatlerinin Görülebilme Özelliği

iPhone 7 ile birlikte artık mesajlarınızın saatini görebiliyorsunuz. Yapmanız gereken şey ise oldukça basit oluyor. Seçtiğiniz mesajı eliniz ile sola kaydırmanız yeterli oluyor. Daha sonrasında da mesajınızın saatini görebilirsiniz.

3

iPhone ile Üstünüzden Geçen Uçakları Görebiliyorsunuz

Üzerinizden geçen uçakları bulmanız oldukça kolay. Bunun için ise yapmanız gereken tek şey Siri’ye soru sormak. Siri’ye “Hey Siri, üzerimden hangi uçaklar geçiyor. ” diye sormanız yeterli sonrasında Siri size üzerinizden geçen uçakları sırası ile söylüyor. Ancak bu bilgiler biraz yavaş geliyor. Yaklaşık olarak 30 saniye sürüyor.

4

Telefonu Sallayarak Yazdığın Kelimeyi Silebiliyor ya da Sildiğin Öğeyi Geri Alabiliyorsun

Undo Typing ve Redo Typing özellikleri sayesinde bu işlemleri yapabiliyorsunuz. Bir kelime yazıp telefonunuzu salladığınız zaman geri al özelliği çıkıyor.

5

Detaylı Bir Şekilde Takvim Görüntüleme

Takvim uygulamasına girdiğiniz zaman telefonunuzu yatay bir konuma getirirseniz randevularınızı ve özel günlerinizi takvim üzerinden görebiliyorsunuz. iPhone takviminde aynı zamanda dikey biçimde de bayramlar ve özel günlerin bulunduğu zamanlarda gri bir nokta bulunuyor. Yatay biçimde ise bu kısımlar açıklama buluyor.

6

Caps Lock Özelliği Sürekli Açık Kalabiliyor

Bu özelliği kullanmanız için ise yapmanız gereken şey shift tuşuna iki kez basmanız oluyor. Bu sayede özellik sürekli açık kalıyor ve büyük harfi rahatlıkla kullanım imkanı buluyorsunuz. Eğer bu özellik çalışmıyor ise Ayarlar kısmına girmeniz gerekiyor. Bu bölümde “Genel” ve sonrasında da “Klavye” bölümlerine sırasıyla tıklayarak Caps Lock özelliğini açık hale getirebiliyorsunuz. Böylelikle arkadaşlarınıza kızdığınız zaman sürekli bu tuşa basmanıza gerek kalmıyor.

7

Su Terazisi Özelliği

Pek çok kişinin bilmediği bir özellik oluyor. Telefonunuzda su terazisi bulunuyor. Pusula ekranına gelerek ekranı sola kaydırmanız yeterli oluyor. Bu sayede de bir su terazisi elde etmiş oluyorsunuz.

8

Satın Almaları Tek Tuş İle Kapatabiliyorsunuz

Bu uygulama özellikle çocuğu olan kişiler için ve dayanamayıp oyun için altın satın almak isteyenler için son derece etkili bir uygulama oluyor. Bu sayede çocuklarınız oyun oynarken yanlışlıkla bir şeyler almıyor. Bunun için de ayarlar kısmında yer alan genel bölümüne girmeniz gerekiyor. Ardından da kısıtlamalar bölümünü etkin hale getirin ve bu bölümde yer alan Uygulama İçi Satın Almaları devre dışı bırakmanız gerekiyor. Bunun için sayfayı aşağıya kaydırmanız yeterli oluyor. Oldukça yararlı olan bu uygulama oldukça çok tercih ediliyor.

9

Tek Bir Seferde Yüzlerce Fotoğraf Çekebiliyorsunuz

Shutter tuşuna uzun süreli olarak basılı tutmanız kolay bir şekilde çoklu çekim modunu açıyor. Bu sayede de birden fazla fotoğrafı aynı anda çekebiliyorsunuz. Özellikle selfie çekmeyi sevenler için oldukça sık kullanılan bir özellik oluyor.

10

İstenilen Uzunlukta – (tire) İşareti Koyabiliyorsunuz

İstediğiniz boyutta tire koymak için bu işarete uzun süre basmanız yeterli. -, –, — ve • göründüğü üzere 4 farklı şekilde de tire işareti koyabiliyorsunuz.

11

Ses Düğmesi İle Fotoğraf Çekme

Ses düğme (volume) düğmesi ile de selfie ya da fotoğraf çekebiliyorsunuz. Böylelikle telefonu daha sabit tutabiliyorsunuz.

 

12

Kulaklık ile Fotoğraf Çekebilme Özelliği

Kulaklığınızın ortasında bulunan tuşa basarak da fotoğraf çekebiliyorsunuz.

13

İlave Titreşim Ekleme Özelliği

Bu uygulama sayesinde bazı kişilerinize farklı titreşimler ekleyebiliyorsunuz. Bu sayede de seçtiğiniz kişiden gelen postalar ile diğer yerden gelen postaları birbirinden ayırabiliyorsunuz. Bu uygulama da iPhone kullanıcılarına büyük kolaylık sağlıyor. Sürekli mailleri kontrol etmek zorunda kalmıyorlar.

14

Uçak Modu İle Daha Hızlı Şarj

Telefonunu daha hızlı şarj etmek isteyenler için oldukça pratik bir yöntem özelliği görüyor. Bu sayede iki katı daha hızlı şarj imkanı bulunuyor.

15

Siri ile Hızlı Bir Şekilde e-posta Okuyabiliyorsunuz

Siri’ye e-mailimi oku dediğiniz zaman e-posta zamanını kimden geldiğini ve posta içeriğini bölümler halinde görüyor olacaksınız. Aynı zamanda da mailiniz karşınıza çıkacak.

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.