Mobil uygulamalar, akıllı telefonların dünya çapında büyük bir popülerlik yakalaması ile birlikte gelişim konusunda hiç hız kesmedi, aksine hızlı bir ilerleme kaydetti. İnsanların artık ihtiyaç duyduğu her alanda bir mobil uygulama mevcut desek yeridir hatta. Öyle ki yeme programınızı belirleyen, su içme düzeninizi planlayan, harcamalarınızı kayıt altına alarak düzenleyen özel geliştiriciler tarafından sunulan uygulamaların yanı sıra, bankacılık hizmetleri, devlet dairelerine bağlı işlemler, sağlık kayıtları gibi daha birçok gerekli işlemi de mobil uygulamalar aracılığı ile gerçekleştirebilmekteyiz.

Milenyum çağının en büyük buluşlarından birisi olan akıllı telefonlar bu yönden artık yalnızca “Alo” demek için kullandığımız telefonlar olarak kalmamaktadırlar. Sosyal hayatımızı, ilişkilerimizi, iletişim kurmamız gereken her meseleyi akıllı telefonlarımızda yer alan mobil uygulamalar aracılığı ile halledebilmekteyiz. Bu uygulamalar akıllı telefonlarımızın uygulama mağazalarından edinilebilmektedir. Bu uygulamaların bir kısmı ücretli iken, bazıları ise ücretsiz olarak edinilebilmektedir. Üstelik binlerce kategori içerisinden kendinize uygun olan uygulamaları anında edinebilirsiniz.

Saydığımız tüm bu özellikleri ile mobil uygulamalar hayatımızda önemli bir yer kaplarken, yine bahsettiğimiz üzere her işe yarayan uygulamaları bulabileceğimiz de doğrudur. Öyle ki artık bir mobil uygulama aracılığı ile saç renginizi bile değiştirebiliyorsunuz. Saçlarınızı tanıyan, seçtiğiniz renklerde görüntüsünü karşınıza fotoğraf olarak sunan ve eğer saçınızı boyatmayı düşünüyorsanız bu konuda size önden ipucu veren bir uygulama mevcut; Fabby!

Bugün özellikle birçok kadın, akıllı telefonları ile çektiği fotoğraflara çeşitli efektler uygulamaktan keyif almaktadır. Artık makyaj yapmanın bile yerini dolduran akıllı uygulamalar, çeşitli ışık filtreleri ile de görünüşünüzü büyük ölçüde değiştirmekte, kusurlarınızı ortadan kaldırmaktadır. Bu uygulamaların arasında artık bir de saç rengini değiştiren uygulama bulunmaktadır. Öyle ki bu uygulama ile saç renginizi, saçlarınızı boyatmadan önce dilediğiniz şekilde prova edebilir, beğendiğiniz saç renklerinin sizde nasıl durduğunu görebilirsiniz.

Fabby adlı ücretsiz uygulama, ANIMMATTER ekibiyle geliştirilmiş bir uygulama olarak mobil uygulama mağazalarında ücretsiz olarak yer alıyor. Yapay zekası bulunan bu uygulama, fotoğrafınızdaki saç kıvrımlarınızı, saçınızın duruşunu ve yapısını tanımladıktan sonra renklendirme işlemi imkanı veriyor. Geniş bir renk paletine sahip olan uygulamada, saçlarınızı yeşile, mora, kırmızıya, maviye ve daha nice renk tonuna anında boyatabilmektesiniz.

Daha önce Snapchat ve Instagram gibi uygulamaların yüz tanıma özelliklerine benzer şekilde çalışan fabby hair uygulaması saçınızı tanıdıktan sonra, aralıklarına, dalgalarına ve mümkün olabildiğince kıvrımlarına da erişiyor ve renk uygulamasını sizin dilediğiniz şekilde yapıyor. Kıvırcık ve çok kıvrımlı saçlarda tanıma konusunda güçlük çekiyor olsa da genel olarak umut vadeden bir uygulama olan Fabby, zamanla geliştirilmeye ve ilerlemeye de devam etmektedir.

Bu yönden ücretsiz saç rengi değiştirme uygulaması olan Fabby’nin temel fonksiyonlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

-10’dan daha fazla saç stili ve mavi, mor, pembe, platin ve daha birçok renk mevcuttur.

-Canlı olarak kamera karşısına geçerek saçınızı tanımasını sağlayabilir, çeşitli profillerden yeni saç renginizin nasıl göründüğünü inceleyebilirsiniz.

-Daha önce çekilmiş olan fotoğraflarınızı ve videolarınızı uygulamaya yükleyerek saç stili uygulamalarınızı yapabilirsiniz.

-Uygulama içerisinden doğrudan Instagram ve Facebook’a paylaşım yapabilir, çevrenizdeki insanlarla yeni tarzınızı paylaşabilirsiniz.

Uygulama AppStore ve Google Play Store’da ücretsiz olarak indirmeye açıktır.

Uygulamanın AppStore boyutu 70.2 Megabyte’tır.

Türkçe dahil olmak üzere çok sayıda dil seçeneği ile kullanılabilmektedir.

Bu uygulama en az İOS 9 ve üzeri işletim sistemi ile Apple telefonlara indirilerek kullanılabilmektedir.

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.