Apple güncellemesi Facebook’un sizi takip etmesini önleyecek nitelikte olacak! Apple kullanıcılarını sevindiren bu gelişme, mobil uygulamaların izinsiz takip etme davranışlarının önünü keseceğe benziyor.

Apple güncellemesi

Apple Güncellemesi Neler Getiriyor?

Apple yakın zamanlarda bir Safari güncellemesi yapmaya hazırlanıyor. Bu güncelleme Facebook’un kullanıcıları takip etmesini önleyecek.

Aslında bu süreç, geçtiğimiz yılın neredeyse tamamında etkisini gösterdi. Apple ve Facebook arasındaki tartışma, en sonunda kullanıcı lehine olacak şekilde meyvelerini vermeye başladı.

Apple CEO’su Tim Cook Facebook’un kullanıcı profili hakkında yorum yapmış, bu nedenle de Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg’in kendisine cevap vermesini sağlamıştı. Bu süreç “sözlü savaş” yorumlarına neden oldu. Ancak görünen o ki sözlü savaş yerini eylemlere bıraktı.

Apple güncellemesi

Safari Profillerinizi Koruyacak

Eğer Apple kullanıcısı iseniz bu haber sizi yakından ilgilendiriyor. Apple’ın Safari tarayıcısı sayesinde Facebook’un web üzerinde gezinirken neler yaptığınızı takip eden çerez bilgileri engellenmiş olacak.

Güncelleme, ilk önce iPhone telefonlara ve iPad’lere gelecek. Güncelleme bu cihazlar için Salı gününden itibaren devreye girecek. Gelecek hafta içinde de özelliğin iMac’lere gelmesi bekleniyor.

Aslında benzer bir uygulamaya geçmeye hazırlanan bir diğer web tarayıcısı ise Firefox. Facebook’a giriş yaptığınızda etkin olmayan, ancak sosyal medya platformundan çıktıktan sonra devreye giren uygulama, sizi sosyal medya uzantılarından korumayı hedefliyor. Bu uzantılar arasında reklam, hashtag ve pop-up’lar yer alıyor.

Bu uygulamanın kullanılabilmesi için yapılması gereken başlıca şey ise Facebook’ta gezindikten sonra profilinizi kapatmanız.

Facebook ne yazık ki uygulamadan çıktıktan sonra web üzerindeki hareketlerinizi takip edebiliyor. Bu, pek çok kullanıcıyı oldukça rahatsız eden bir durumdu. Bu nedenle söz konusu çalışmalar, oldukça olumlu olarak değerlendiriliyor.

Bakalım, bu hamlenin ardından Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg nasıl bir değerlendirmede bulunacak… Bir başka merak edilen konu ise Tim Cook’un bu konu ile ilgili yorum yapıp yapmayacağı oldu.

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.