Apple, MacBook bilgisayarların pil ömrünü uzatmak için yeni geliştirdiği pil sağlığı yönetimi, Battery Health Management özelliğini tanıttı. Apple, Thunderbolt 3 destekli macOS Catalina yüklü tüm MacBook Air ve MacBook Pro bilgisayarların modelleri için geliştirdiği Battery Health Management, MacBook’ların pil ömrünü uzatmayı amaçlıyor. Özellik, macOS Catalina 10.15.5 güncellemesiyle yüklenecek.Battery Health Management

Bilgisayarların da telefonlar gibi pil ömrü eskisi gibi güçlü olmamaya başlar, dolayısıyla bunun için değişik teknikler uygulanır. Bu tekniklerin çoğu yanlış olduğu için piliniz ölmeye başlar, işte tam bu esnada Apple’in geliştirdiği Battery Health Management devreye giriyor.

Araç, Google Play Store’da yer alan batarya sağlığı uygulamaları ve iPhone’lardaki pil sağlığı yönetimi gibi cihazların %100 seviyesinde şarj olmasını engelleyecek. Bunu kullanıcıların şarj döngüsünü öğrenerek ve bataryaların ne kadar ısındığını kontrol ederek yapacak. Battery Health Management’ın en önemli özelliklerinden biri, MacBook cihazların beklenmedik şekilde kapanma ihtimalini ortadan kaldırmak için gereken sağlıklı şarj seviyesini hesaplayabilecek.

MacBook Kullanıcıları Battery Health Management ile Batarya Sağlığından Haberdar Olacak

Apple’dan yapılan açıklamaya göre, Battery Health Management’ın cihazlar üzerinde varsayılan olarak açık kalacak ve herhangi bir ekstra yük oluşturmayacak. Ancak siz istediğiniz zaman ayarlardan ‘enerji tasarrufu’ üzerinden kapatabileceksiniz. Siz MacBook üzerinden oyun oynadığınızda, film veya dizi izlediğinizde, kitap okuduğunuzda o işini yapmaya devam edebilecek.

MacBook modellerinin yaşlanma hızını düşüren Battery Health Management özelliği, açık olduğu halde MacBook’unuzu şarja takılı olarak kullansanız bile tamamen pil seviyesi dolmayacak. Şarj seviyesini %100 görmüş olsanız bile bu sadece pil sağlığı yönetimi özelliğinin izin verdiği alanların %100 dolduğu anlamına geliyor. Bu işlem pil ömrünü uzatacak.

Bir kez daha hatırlatarak bu özellik yalnız, Thunderbolt 3 desteği olan MacBook’lar için sunulacak ve pili maksimum seviyeye ulaştırmayarak optimizasyonu sağlayacak. Bu da demek oluyor ki, özellik yalnızca 2016 MacBook Pro, 2018 MacBook Air modelleri ve söz konusu modellerin sonraki sürümleri istifade edebilecek. Bu durumda kullanıcılar, üçüncü parti yazılımlara gerek kalmadan, değişik tekniklere gidilmeden bataryaların durumu hakkında bilgi edinebilecek.

Bu cihazın MacBook’un performansı üzerinde hiçbir etki yaratmayacağı düşünülüyor. Kullanıcı mahremiyetine önem veren Apple, anonim olarak kaydedilen şarj verilerinin kullanıcı izni olmadan asla Apple ile paylaşılmayacağını söylüyor.

PAYLAŞ