Apple Glass ile ilgili her geçen gün yeni özellikler ve haberler çıkmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde gözlükle ilgili resmi olmayan kaynaklardan bazı detaylar verildi. Apple Glass yeni özellikleri ile Google Glass’ın özelliklerinden ders çıkarmış gibi görünüyor.

Sanal gerçeklik gözlükleri bir süredir hayatımızda yer alıyor ve özellikle 3D ile oyun severler için yepyeni bir dünyanın kapılarını araladı. Yeni geliştirilen özelliklerle ucuzlayıp küçüldüler ve kablosuz olarak daha özgür hareket etmemizi sağladılar. Sırada ne var, diye soracaksanız: Artırılmış gerçeklik gözlükleri ile gerçeklikle sanallık arasındaki ince çizginin iyice incelmesine yol açan Apple Glass gözlükleri var.Apple Glass

Apple Glass projesine anlatmaya başlamadan önce Google Glass ile ilgili bir hatırlatma yapalım. Google, ilk olarak 2013 yılında akıllı gözlük olan Google Glass’ı resmen tanıttı. Merak uyandıran ilk örneğiyle teknoloji dünyasında bir yenilik olarak tanıtmıştı, ancak belirlediği özelliklerle kısa bir sürede kullanıcıların ilgisini kaybetmişti. Gözlüğü kullanmak isteyen kullanıcılara şüphe uyandıracak şekilde tasarlanmıştı, dolayısıyla olumlu değil de negatif bir etki uyandırıyordu. Sonuç olarak uzun sürmeyen etkisiyle tasarımla ilgili eleştirilere maruz kaldı.

Apple ise tasarım konusunda sıradan bir proje tasarımı yaptığı söyleniyor. Apple Glass, kablosuz ve küçük bir tasarıma sahip olduğu için sıradan bir gözlükten farksız görünüyor. Bu tasarım şekli Google’a yapılan eleştirilerden ders çıkardığı anlamına geliyor.

Apple Glass

Apple Glass Özellikleri Arasında Kamera Yer Almayacak

Google Glass özellikleri arasında kullanıcıların baktığı her şeyin kamera ile kayıt altına alınacağı vurgusu yapılıyordu. İlk görünüşte dikkat çekici olarak görünse de sonrasında ciddi tepkiler almaya başladı. Bu özellik ile bakılan her yerin kayıt altına alınması hem kullanıcının hem de kaydedilen yerdeki insanların gizliliği konusunda ciddi bir ihlal söz konusuydu. Google Glass’ın kamera bileşeni özelliği olumlu etki uyandırmayacak bir detay olarak eleştirildi.

Apple bu özellikleri ve tepkileri iyi bir şekilde gözlemlemiş olacak ki, Apple Glass özellikleri arasında kameranın yer almayacağı söyleniyor. Apple’ın gözlükte artırılmış gerçeklik özelliği için kamera değil de LİDAR bileşeni kullanılacak. Apple, daha önce de 2020 iPad Pro modelleri ile LİDAR sensörü kullanmaya başlamıştı, bunun üzerine iPhone 12 özellikleri arasında bu özelliğin kullanılacağı konuşulmuştu.

Değerlendirecek olursak Apple, tasarım ile birlikte kullanıcı gizliliği ile de bu sorunları aşabileceği gibi görünüyor.

PAYLAŞ