Avrupa Birliği Komisyonu Amazon’a soruşturma açabilir. Soruşturmanın konusu ise, Amazon’un kullanıcıların verilerini kullanıp rekabet kurallarını ihlal edip etmediği oldu. Durumun ne yönde sonuçlanacağı merak konusu haline geldi.

Avrupa Birliği Komisyonu

Avrupa Birliği Komisyonu Konu Üzerinde İlgili

Son zamanlarda gündemde çarpıcı bir haber dolaşıyor. Amazon ülkemizde resmi olarak hizmete başlamış durumda. Son haberlerden sonra Amazon’un akıbeti herkes tarafından merak ediliyor.

Olaylar Amazon’un başını ağrıtacak şekilde sonuçlanabilir. Çünkü Avrupa Birliği son zamanlarda oldukça ciddi bir soruşturma üzerinde yoğunlaşmış durumda. Amazon’un bünyesindeki perakende satıcılardan toplamış olduğu verileri ne yönde kullandığı konusunda ciddi bir soruşturma başlatılabilir.

Avrupa Birliği Komisyonu Net Bir Karar Alamadı

Avrupa Birliği Komisyonu Rekabetten Sorumlu Üyesi olan Margrethe Vestager, Brüksel’deki basın toplantısında bir açıklamada bulundu.

Açıklamada şunları dile getirdi: “Konuyla ilgili bilgi topluyoruz ve bu konuyu tam olarak anlamak için piyasa katılımcılarına çok sayıda anket gönderdik. Henüz bir dava açmış değiliz. Tam resmi görmeye çalışıyoruz.” Henüz net bir sonuca varılamadığı oldukça aşikar.

Avrupa Birliği Komisyonu

Rekabet Kurallarında İhlal Söz Konusu Olabilir

Margrethe Vestager’in de dile getirdiği gibi hali hazırda resmi bir soruşturma açılmış değil fakat henüz durumun nasıl sonuçlanacağına yönelik de kesin bir açıklama bulunmamakta.

Henüz bir soruşturma açılması söz konusu değil. Avrupa Birliği Komisyonu ilk olarak rekabet kurallarında ihlal söz konusu olup olmadığını araştıracak. Daha sonrasında soruşturma açılıp açılmayacağı konusunda net bir karar verilecek.

Avrupa Birliği Komisyonu Ülkemizde resmi olarak hizmete başlayan Amazon’un başını ağrıtacak. Eğer soruşturma açılması yönünde bir karar verilir ve bunun sonucunda da suçlu bulunursa, Amazon ceza alabilir. Amazon suçlu bulunduğu takdirde tüm dünya genelindeki cirosunun %10’una varan cezalarla karşılaşması mümkün olabilir.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.