Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos ’un serveti 172 milyar dolara ulaşarak rekor kırdı. Bloomberg milyarderler endeksine göre Jeff Bezos, salgın krizinde internet alışverişlerinin yoğunluk kazanmasıyla servetini katladığını açıkladı. Aynı endeksin verilerine göre Bezos’un serveti, MacKenzie Bezos’la boşanmadan önceki seviyesini de geçerek rekor kırdı.

Bezos’un servetinin 172 milyar dolar olarak açıklanmasının ardından çalışanlarının iş güvenliği ve ödemeler konusunda eleştirilerine maruz kalan Amazon, bu hafta depolarında görev yapan personellerine yarım milyar dolar ikramiye dağıtacağını duyurdu.

Bezos’un 2020 yılının başından bu yana servetine 56.7 milyar dolar eklediği belirtildi. Bloomberg milyarderler endeksinin diğer verilerine göre, listede 114 milyar dolar serveti ile ikinci sırada Microsoft’un kurucusu Bill Gates, 90.2 milyar dolar serveti ile üçüncü sırada ise yerini Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg alıyor.

Jeff Bezos’un eski eşi MacKenzie Bezos da 57 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 12. kişisi olarak servetini katlayan milyarderler listesine adını yazdırdı. MacKenzie Bezos’un Amazon hisselerinin yüzde 4’üne sahip olmasıyla servetinin bu yılki değeri 20 milyar dolar olarak belirlendi.

Jeff Bezos, Amazon’un hisselerinin yüzde 12’sine sahip iken MacKenzie Bezos ise yüzde 4’üne sahip. Amazon hisseleri, Korona virüsü salgınında internet üzerinden yapılan alışverişlerin yoğunluk kazanmasıyla yüzde 56 değer kazandı.

Jeff Bezos ’un Yükselişi

Jeff Bezos, Amazon’u 1995 yılında ailesine ve kendisine ait 100 bin dolar civarında bir sermaye ile başlatmıştı. 30 yaşında internet alanında hızlı artıştaki rakamları gördükten sonra bir bankerlik şirketindeki görevinden ayrılıp internet alanında girişim yapmaya karar vermişti. MacKendize Scott ile de DE Shaw adlı bankerlik şirketinde tanıştı ve evlendi. Birlikte 4 çocuk sahibi olduğu roman yazarı eşinin yardımıyla girişimini başlattı.

Jeff Bezos

Amazon, ilk beş yılının sonrasında müşterilerinin sayısını 180 binden 17 milyona, Cirosunu ise 511 bin dolar iken 1 milyar 600 milyon dolara çıkardı. Büyük yatırımcılar akın akın şirketten hisse almaya koştular. 1997’da Amazon hisseleri halka açıldığı zaman 54 milyon dolarlık hisse satışa çıktı ve Bezos, Amazon’u kurduğunda tek tek siparişleri hazırlayan biriyken, 35 yaşını doldurmadan dünyanın en zengin insanlarından biri oldu. 1999’a gelindiğinde Time Dergisi Bezos’u dünyanın En Genç Yılın Kişisi seçti ve “Siber Ticaretin Kralı” unvanını verdi.

PAYLAŞ