Apple ve Google arasında süregelen teknolojik rekabet hız kesmeden devam ediyor. Apple mobil işletim sistemi iOS ile yine zirveyi ele geçirirken Android işletim sistemli Google ise ikinci sıraya razı oldu.

Dünyanın önde gelen teknolojik araştırma şirketi ve veri merkezi Interbrand tarafından yapılan bağımsız araştırmaya göre %16 oranındaki net büyüme hacmiyle 214.5 milyar dolarlık marka değeriyle Apple ilk sırada yer aldı. Peki Apple ve Google rekabetinin kazananı kim oldu ?

Apple ve Google

Apple Google Şirketini Geride Bıraktı

Yapılan marka değeri ölçümüne göre Google ise 155.5 milyar dolarlık marka değeriyle ikinci sıraya razı oldu. Interbrand sadece iki teknolojik devin marka değerinin ölçümünü yapmadı. 2018 yılının en iyi 100 global markası adıyla yürüttüğü araştırmada Facebook da yine araştırmaya konu oldu. Facebook araştırmadan elde edilen sonuçlara göre günden güne düşüş yaşıyor.

Facebook Gerileme Dönemi

4 Şubat 2004 tarihinde Harvardlı bir grup genç tarafından hayatımıza sokulan Facebook şu sıralar geriledikçe geriliyor. Öyle ki ilk üç sıralarda yer alan dünyanın en marka değeri yüksek şirketler sıralamasında şu aralar 9. sıraya kadar gerilemiş durumda.

Elbette araştırma şirketlerinin bu gerilemenin temel nedenini gizlilik ilkesinin ihlal edilmesi ve güvenlik açıklarının bir hayli fazlaca olması geliyor. Bu durum göz önüne alındığı zaman Facebook kullanıcılarının hesabını silmeye karar verdiği yorumlar arasında. Sadece tek bir neden bu değil. Facebook artık demode hale geldi ve bu da üzerindeki ilginin sönmesine neden oluyor.

Apple ve Google

Amazon Yükselme Dönemini Yaşıyor

1994 yılından bu yana elektronik ticaretin değişmeyen ve de güvenilen adreslerinden biri olmaya devam eden Amazon, Türkiye pazarına da girdi. Amazon marka değeri bilinen şirketler arasında günden güne adından sıklıkla söz ettiren şirketlerin başında gelmeye devam ediyor.

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.