Merhabalar. Yine ben, hiç de orijinal olmayan bir konsept ile geldim. Sizlere ara ara dünyada neler olmuş, ne bitmiş, teknoloji magazini yapmaya geldim. Bazı haberler vardır, üzerinde uzun uzun konuşamasak bile kısaca anlatmaya değerdir. Dünyadan Teknoloji Haberleri köşemde de bunu amaçlıyorum. Uzun uzun anlatabileceğimiz haberleri zaten sitemizde görebileceksiniz, bunların dışında kalanları ise burada derleyeceğim.

Uzatmayalım hemen başlayalım. Bakalım dünyadan teknoloji haberleri neler.

  • Tim Cook “Gelin Benimle Konuşun” Dedi

Dünyadan Teknoloji Haberleriİlk gelişme Apple tarafında. Apple’ın CEO’su Tim Cook geçtiğimiz günlerde, inançları veya siyasi görüşleri nedeniyle ayrımcılığa maruz kalan çalışanlarını “Gelin benimle konuşun” minvalinde teşvik etti. Cook, “Sorunları varsa benimle konuşmaları için onları teşvik ediyorum” dedi. Ayrıca, ayrımcılığa maruz kaldıklarını düşünen çalışanların, şirketin insan kaynakları başkanı Deirdre O’Brien ile de konuşması gerektiğini ekledi.

Apple gibi teknoloji devi bir şirketin CEO’su olmak zor. Cook’un herkese karşı hoşgörülü ve adaletli olma politikası umarım tutar👌

  • Apple’a Katlanabilir Telefon Önümüzdeki Yıllarda Gelecek

Dünyadan Teknoloji HaberleriDiğer bir haber yine Apple tarafından, Apple’ın cam tedarikçisi Corning esnek camları test ediyor ve önümüzdeki bir iki yıla hazır olur diyor. Güzel ama şöyle bir problem var. Samsung, Huawei falan bunları üretti bile ve katlanabilir cihazları piyasaya sürdü. Corning, bilindiği gibi Gorilla Glass cam üreten bir firma ve Apple’ın rakiplerinin bugüne kadar sahip olduğundan daha dayanıklı bir ekrana sahip, katlanabilir bir iPhone modelinde ilerleyen yıllarda görebiliriz demek oluyor bu.

  • Motorola Bir Nostaljiyi Canlandıracak: Razr

Dünyadan Teknoloji HaberleriSıradaki haberim bir kaç gün geriden geliyor lakin herkes duysun istiyorum. Üstteki haberle bağlantılı zira. Daha dokunmatik cihazlar hayatımızda yokken Motorola kullanmış olanlar bilirler Razr modeli çok sevilirdi. Motorola bu sevilen cihazı şimdilerde katlanabilir ekranla geri getirmeyi planlıyor. Yani dokunmatik bir Razr’a sahip olabileceğiz demek oluyor bu.

  • Spotify’ın Hindistan Çıkartması ve Warner Sorunu

Dünyadan Teknoloji HaberleriGelelim Spotify’a. Spotify’ın Hindistan’da piyasaya sürülmesi bir yılı buldu, ancak bir haftadan kısa sürede 1 milyon kullanıcıya erişti. Geçen çarşamba kullanıma sunulan uygulamayla ilgili sorunlar çıktı tabii ki. Warner Music Group (Ed Sheeran, Bruno Mars ve Coldplay gibi isimlerin haklarına sahip firma) içeriklerin Hindistan’da kullanımı adına Spotify ile yasal yollardan savaşıyor.

Warner Music Group anladığım kadarıyla Beyoncé, Katy Perry ve Kendrick Lamar gibi sanatçıların Hintli kullanıcılara sunulmasını istemiyor. Weirdo gerçekten 👀

Dünyadan Teknoloji Haberleri #1 – Özet

Efendim şimdlik 2-3 haberi derledim sizler için. Genel olarak haberlerin bir ırkçılık havası var biliyorum. Tim Cook haberi olsun, Spotify olsun genel olarak bir ötekini sevmeme durumu hakim ki bu yeni bir şey değil.

Bunlar dışında katlanabilir cihaz haberlerini uzunca bir süre görecek gibiyiz. Herkese tek tavsiyem yeni çıktı diye koşarak gidip almayın. Bu cihazlar yeni ve daha geliştiriliyorlar. Olan paranıza olur yani. Umarım faydalı olmuştur, takipte kalmanız dileğiyle (✿◠‿◠)

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.