YouTube ana sayfa temizlemeyi merak edenler, doğru adrestesiniz. YouTube ana sayfanız eğer telefonunuzdan veya kişisel bilgisayarınızdan girmiyor, evinizin ya da iş yerinizin ortak bilgisayarını kullanıyorsanız çoğu zaman görmek istemediğiniz videolar ile dolabilir.

Bunun sebebi bilgisayarınızda sizin dışınızda YouTube, Google ve Chrome’u kullananların; YouTube arama sonuçlarınızı, Ana sayfanızda gördüğünüz video önerilerini, uygulama içi bildirimlerinizi ve diğer sayfalarda önerilen videolarınızı etkilemesi.

Peki YouTube Ana Sayfa Temizleme Nasıl Yapılır? 

YouTube ana sayfa önerilerinizi ve arama sonuçlarınızı temizlemenin birkaç yolu var. Daha önce izlediğiniz videoları izleme geçmişinizden, yaptığınız sorguları da arama geçmişinizden kaldırabilirsiniz. İzleme ve arama geçmişinizi duraklatabilir ya da izleme ve arama geçmişinizi temizleyerek istemediğiniz videoların ana sayfanızda çıkmasını engelleyebilirsiniz.

Youtube ana sayfa

İzleme Geçmişiniz

Videoları izleme geçmişinizden teker teker kaldırarak bu durumu önleyebilirsiniz. İlgilenmediğiniz konuyla ilgili veya daha önceden ilgilendiğiniz fakat şu an ilginizi çekmeyen bir konuda video önerileri görüyorsanız bu konuyla ilgili önceden izlediğiniz videoları izleme geçmişinizden kaldırmanız ilerleyen zamanlarda benzer videolar görmenizin önüne geçebilir.

Arama Geçmişiniz

Aynı şekilde yaptığınız video aramalarını, arama geçmişinizden kaldırmanız, o konuyla ilgili karşınıza çıkacak video sayısını bir hayli azaltacak.

Geçmişinizi duraklatarak izlediklerinizin veya aramalarınızın gelecekteki video önerilerinizi etkilemesini engelleyebiliyorsunuz. Örneğin, iş için kişisel olarak ilgilenmediğiniz bir konuyu araştırırken geçmişinizi duraklatabilirsiniz. Eğer geçmişinizi önceden izlediğiniz videoları yeniden bulmak için kullanıyorsanız, işiniz bittiğinde geçmişi devam ettirmeyi unutmayın.

Youtube ana sayfa

Beğendiğiniz Videolar ve Listeleriniz

Ana sayfanızdaki karışıklık aynı zamanda beğendiğiniz videolar ve oluşturduğunuz oynatma listelerine de dayanıyor. Beğendiğiniz videoları kaldırabilirsiniz ve oynatma listelerinizi düzenleyebilirsiniz.

Geçmişinizi Silin

Başka bir yol da tarayıcı geçmişinizi veya çerezleri silmek. YouTube ana sayfa temizliği bu sayede aşırı kolay fakat, benim gibi daha önce girdiğiniz ve lazım olan siteleri yer işareti koymadan kapattıysanız silinebilir.

Aynı zamanda az önce bahsettiğim gibi videoları bu şekilde buluyorsanız onları da bulmak zorlaşabilir. Bu videoları kaybetmek istemiyorsanız bir oynatma listesine ekleyebilir, beğenebilir veya “Daha Sonra İzle”ye ekleyerek daha sonra kolayca bulabilirsiniz.

Youtube ana sayfa

Önerilen Videoyu Ana sayfadan Kaldırın

YouTube size, daha önce izlediğiniz videoları ve geçmişinizi baz alarak video öneriyor demiştim. Mesela yeğenlerim bizi ziyarete geldiklerinde mutlaka birkaç Minecraft videosu, birkaç Slime videosu izliyorlar. Onlar gittikten sonra YouTube ana sayfam çöpe dönmüş oluyor… Bu durumdan muzdarip olduğumda yukarıda saydıklarımdan ziyade, önerilen kanalları ana sayfamdan tek tek kaldırıyorum.

“İlgilenmiyorum” seçeneğine tıkladığınızda kanallar ana sayfanızdan kalkıyor ve ileride de karşınıza çıkma ihtimalleri düşünüyor. Tabi bu ilgilenmiyorum seçeneğini ve izleme, arama geçmişinizi silmeyi ancak oturumunuz açıkken yapabiliyorsunuz. Eğer oturum açmadan kullanıyorsanız tarayıcı geçmişinizi silmeniz en doğru seçim.

Verdiğimiz ipuçlarının çöplüğe dönen ana sayfanızı daha çekilebilir hale getireceğini umuyorum. Sizler de hemen deneyerek sonuçları görebilirsiniz.

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.