Facebook Lite iOS Türkiye’de sürpriz yaptı desek yeridir. Facebook’un Messenger uygulamasının Lite sürümü bir süre önce Android cihazlara gelmişti.  Tüm Dünya, iOS için de Facebook Messenger Lite sürümünü beklerken Facebook bir sürpriz yaptı. Sürümü sadece Türkiye’de indirilebilir olarak sundu. Peki Facebook Lite iOS neler getirecek?

Facebook Lite iOS

Facebook Lite iOS İlk Kez Türkiye’de

Türkiye, sosyal medya kullanımında pek çok büyük ülkenin üzerinde bir performansa sahip. Sosyal medya kullanıcı sayısı çok fazla olup teknolojik ilerlemeler de yakından takip edilmekte.

Sosyal medyada aktif kullanıcı sayısının çok fazla oluşu ve geri dönüşlerin hızlı olması nedeniyle Türkiye, getirilecek bir yeniliği veya yeni bir uygulamayı denemek ve geri dönüşler doğrultusunda hataları gidermek için uygun bir platform. Facebook da bu fırsatı başarılı bir şekilde değerlendirerek Messenger Lite iOS sürümünü ilk defa Türkiye’de yayınladı. Bu şekilde Facebook geri dönüşler doğrultusunda hatalarını düzelterek eksiksiz ve kusursuz bir sürüm ortaya koymayı hedefliyor.

Facebook Lite iOS

Facebook Lite iOS Ne Sunuyor?

Normalde Messenger uygulaması akıllı cihazlarda 140 MB gibi ciddi bir RAM alanı kullanırken Messenger Lite iOS sürümü ise yalnızca 10 MB yer kaplıyor. “Lite” sürümlerin amacı minimim güç kullanımı ile maksimum performans olduğundan kullanıcılarına, eski sürümdeki özellikleri kullanmaya devam ederken daha dayanıklı bir performans vadediyor. Ayrıca hücresel veri kullanımını da eski sürüme göre düşürüyor ve hızlı bir performans sağlıyor.

Messenger Lite’ın iOS için diğer ülkelerde ne zaman yayınlanacağı bilinmese de kanaatimizce Türkiye’den alınan geri dönüşler doğrultusunda hatalar giderilip ve uygulama kusursuz hale getirildiğinde Dünya çapında yayınlanacak. Bu sürecin hızlanması için de Türkiye’de Facebook Messenger Lite sürümünün iOS kullanıcıları tarafından bir an önce denenmesi gerekiyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.