UBER Yasal olma konusu bir süre önce konuşulmaya başlanmıştı. UBER, şehir içi ulaşımda akıllı cihazlar aracılığıyla kullanılan bir araç bulma uygulaması. Uygulama; telefona yüklendikten sonra kullanıcılara gidecekleri yere uygun aracı tespit etme, çağırma, fiyatını ve güzergahını belirleme gibi olanaklar sağlıyor. Bunun yanında uygun fiyatlarla ve lüks araçlarla ulaşım imkanı sağlamakta.

UBER özellikle hava alanları gibi uzun mesafe yolculuklarda çok daha sık tercih ediliyor. Bu nedenle uzun mesafe yolcularında azalma yaşayan taksiciler, UBER şoförlerine zor anlar yaşatmış, ülke gündeminde oldukça yer edinmişlerdi.

UBER Yasal

UBER Yasallaşıyor

UBER, insanlar tarafından giderek daha çok tercih edilmeye başlamasıyla birlikte özellikle taksiciler başta olmak üzere taşıma sektöründe çalışanlar tarafından çok tepki çekti.

Taksiciler Cumhurbaşkanlığından yerel birimlere kadar birçok merciden yardım isteyip UBER için bir çözüm bulunmasını ve mümkünse yasaklanmasını istediler. UBER’e gösterilen tepkinin nedenleri farklı olsa da UBER yasal vergi vermeden çalışıyor olması çok fazla dile getirildi.

Bir süre UBER Türkiye’den çekilir mi kalır mı gibi konular konuşulsa da nihayet UBER son noktayı koyup Türkiye’den çekilmeyeceğinin sinyallerini verdi. Geçtiğimiz haftalarda T.C. Maliye Bakanlığı onaylı elektronik fatura sistemine geçiş yaptığını duyurmuştu, şimdi ise yeni bir adım daha attı.

UBER Yasal

UBER Vergi Verecek

HABER TÜRK’ün paylaştığı bir haberde yer alan belgeye göre ise UBER Amsterdam/Hollanda adresiyle Maslak Vergi Dairesi’ne kayıt oldu ve artık Türkiye’de vergi ödeyecek. Böylelikle vergi ödemediği yönünde aldığı tepkilere son noktayı koyan UBER yasal olarak artık Türkiye’de kazandığı paranın %20’sini vergi olarak ödeyecek. Vergi ödemediği için UBER’e tepki gösterdiklerini söyleyen taksiciler ve diğer taşımacılar, UBER’in bu adımından sonra da muhtemelen başka bir bahaneyle tepki göstermeye devam edecekler. Ancak UBER bu adımından sonra resmiyet kazandığı için UBER muhalifliği yapanların sesi biraz da olsa azalacaktır.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.