Yoga yapanlar güruhuna katılmış biri olarak bir süredir evde kendi kendime yoga yapabileceğim bir uygulama arıyordum. Uzun arayışlar sonunda kullanışlı ve gayet güzel bir uygulama ile karşılaştım: Yoga Workout.

Yogaya yeni başlamış hatta daha önce hiç yoga yapmamış biri olsanız bile Yoga Workout ile keyifli bir yoga serüvenine atılabilirsiniz. Uygulama tamamen ücretsiz ve kilitli bölümlere sahip değil. Üstelik tüm egzersizler profesyonel yoga eğitmenleri tarafından geliştirildi. Uygulamada bulunan canlı 3D videolar sayesinde doğru hareketlere direkt ulaşabiliyorsunuz. Uygulamada en sevmediğim ayrıntı ise seslendirme kısmı. Yoga gibi içinde meditasyon bulunduran bir uygulamada mekanik bir ses açıkçası insanın konsantrasyonunu bozuyor. Siz de benim gibi düşünürseniz ayarlar kısmından sesi kapatabilirsiniz.

Şimdi biraz da uygulamanın bölümlerine değinelim.

Kendine Uygun Olan Yoga Türünü Seç! 

Uygulama her biri ayrı konseptler olan 10 bölümden oluşuyor.

Beginner Yoga, Morning Yoga, Yoga Balance, Dynamic Yoga, Core Yoga, Sun Salutation, Power Yoga, Gentle Yoga, Twist Stretch, Back Care.

İçlerinden benim favorim diyebileceğim 3 konsept var;

Güne zinde başlamayı sevenler için Morning Yoga başlığı altında yedi dakikalık bir bölüm var. Bu bölüm on bir egzersizden oluşuyor ve kolay hareketlerle güne daha enerjik başlamanızda size yardımcı oluyor.

“Yoga bir sanattır” diyorsanız 13 egzersizden oluşan 8 dakikalık Yoga Balance bölümü tam size göre. Bu bölümde bulunan hareketler daha çok vücudunuzu dengede tutacak hareketler. Morning Yoga’ya göre biraz daha ileri seviye hareketlerden oluşan Yoga Balance benim favorim.

18 egzersizden oluşan 15 dakikalık Back Care benim gibi boyun ve sırt ağrısı çekiyorsanız önerebileceğim hareketleri içeriyor.

Yoga Workout ile Yogayı Derinlemesine Öğren! 

Yogayla tanışık olanlar bilir ki yoga yapmaktan daha zor olan şey onca hareketin ismini ezberlemektir. Yoga Workout biz yoga severlerin bu isyanını duymuş olacak ki uygulamada bütün hareketlerin isimleri ve görüntülerini içeren bir bölüm var. Yaşasın bundan sonra ortamlarda egzersiz isimleriyle cümle kurup hava atabileceğiz!

Son olarak bahsedeceğim uygulama özelliği ise takvim bölümü. Fitness Calendar ile bir ayda yaptığınız egzersizleri görebiliyor, vücut kitle indeksinizi hesaplayabiliyor ve hatta günden güne kaybettiğiniz kiloları kaydedebiliyorsunuz.

Eğer siz de bu uygulamayı kullanmak isterseniz aşağıya bıraktığım linkten indirebilirsiniz.

Yoga Workout for Beginners
Yoga Workout for Beginners