Apple’ın iOS 13 güncellemesinde bir dizi hata ve güvenlik sorunu ortaya çıktı. Eski iPhone’ları etkileyen başka bir iOS 13 Touch ID sorunu bulundu. Hata, bankacılık uygulamalarında olduğu gibi Touch ID’yi kimlik doğrulama yöntemi olarak kullanan uygulamaları etkiliyor.

Milyonlarca Apple kullanıcısının hayal kırıklığına uğramasına neden olan bu hata yüzünden, biyometriklerimizi alan iletişim kutusu ekranda görünmüyor, bu sebeple Touch ID ve Face ID ile giriş mümkün olmuyor.

Giriş için Touch ID veya Face ID kullanan herhangi bir uygulama bu sorundan etkileniyor.
Bu durum bankacılık uygulamalarının yanı sıra, 1Password gibi parola yöneticilerini de etkilemekte.

Face ID’de sorun olmamasına karşın hata, Touch ID kullanan iPhone SE, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus gibi eski cihazları etkilemekte. Sorun iOS 13 ve güncellenmiş sürümleri olan iOS 13.1 ve iOS 13.1.1’de de mevcut.

iOS 13 Touch ID Hatasının Bir Çözümü Var

Neyse ki, bu can sıkıcı sorun için bir çözüm mevcut. Görmüyor olmamıza rağmen, dokunmatik kimlik iletişim kutusu aslında kaybolmuyor, hala orada. Bu sebeple parmak izinizi okutursanız giriş yapma işleminiz başarılı bir şekilde gerçekleşecektir. Bazı kullanıcılar, cihazlarını sallayarak iletişim kutusunun görünmesini sağlayabiliyorlar.

Sorun çok can sıkıcı fakat bazı uzmanlar bunun can sıkmaktan daha ciddi sorunlara neden olabileceğini düşünüyor. Güvenlik araştırmacısı Sean Wright, “Bu biraz endişe verici, saldırganların kullanıcıların biyometriklerini kötü niyetli istekleri doğrulamak amacıyla kullanabileceklerinden hiç şüphem yok” diyor.

Birçok kişi, hatalar ve güvenlik sorunları giderilene kadar yeni işletim sistemlerine güncelleme yapmayı bırakmış durumda. Öyleyse henüz güncelleme yapmadıysanız, cihazınızı iOS 13’e yükseltmeli misiniz?ios 13 touch id

ESET’in siber güvenlik uzmanı Jake Moore, “Bir işletim sistemini güncellemek için en uygun zamanın ne olacağı konusunda daima ikilem söz konusudur. Güncelleme kuşkusuz bir Apple cihazına sahip olmanın önemli bir parçası ama tüm uygulamalar yeni işletim sistemi ile haberleşemediğinde(bağ kuramadığında), bazen olumsuz etkilere neden olabiliyor. Geliştiricilere hataları gidermeleri için bolca zaman veriliyor ancak genellikle en iyi test, uygulama yayına girdiğinde olur.” diyor.

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.