Twitter’da yeni bir dönem başlıyor. Efenim, yıllardır Twitter kullanan birisi olarak Twitter’ın geçirdiği değişikliklere şahit oldum. Benim kullandığım yıllarda profillerin arka planına istediğimiz görselleri bile koyabiliyorduk.

O zaman bu zamana, arka planlar kalktı, herkesin çok sevdiği favori simgemiz yerini popüler kültürün dayatması, kalp simgesine; “like”‘a bıraktı. Her platform bir bir yenilikler alırken Twitter da yenilikler almaya devam etti ve bugün o yeniliklere bir yenisini daha ekledi.Twitter'da

Bugünden itibaren iOS, Android ve mobil tarayıcı kullanıcılarının kullanılabileceği özellik; Retweetlerinize resim, video ve GIF gibi görseller ekleme özelliği. Masaüstü versiyonu için henüz kullanılabilir olmayan özellik, tıpkı Tweetleri alıntıladığımız gibi çalışıyor. Tweeti seçip “Yorumla birlikte Retweetle” dedikten sonra aşağıdaki araç çubuğundan resim ya da GIF’i seçebiliyorsunuz.

Twitter’ın resmi hesabını etiketleyerek “Sevgili Twitter, Tweetleri GIF ile Retweet edebileceğimiz günü bekliyoruz” şeklinde Tweet atan @KaleshQueen isimli kullanıcıyı, yine Twitter’ın resmi hesabı, kullanıcının Tweetini yorumla birlikte alıntılayarak cevapladı ve “Bekleyiş bitti” yazarak bir GIF paylaştı. Bu sayede özelliğin artık kullanılabilir olduğunu herkese duyurmuş oldu.

Twitter’da Görsel Paylaşmak Kolay, Asıl Zor Olan Yapım Aşamasıydı!

Bu olay Twitter gibi bir mecra için ufak bir adım gibi görünse de Twitter, bunun aslında Timeline’a(ana sayfaya) bakıldığında mantıklı ve baskılayıcı olmayan bir şekilde tasarlamak oldukça zordu diyor. Twitter'da

Bir Twitter sözcüsü “Medya paylaşılan bir Retweeti, insanların hızlıca anlaması için zor olduğunu düşündük. İki büyük Tweetin birbiri üstüne yapışmış gibi görünmemesi şimdiki düzenin asıl sebebi.” dedi. Twitter bu problemi çözmek için asıl Tweeti yani alıntılanan Tweeti bir tık daha küçültmeye, paylaşan kişinin profil resmi gözükecek biçimde bir kutu içine almaya gayret gösterdi. Bu sayede alıntılayıp paylaştığınız görsel tam boyutuyla gözükebilecek.

Twitter’da şimdiden bazı markaların ve içerik üreticilerinin daha ilk günden özelliği kullanmaya başladığını görebilirsiniz. Tekrar ediyoruz eğer bir masaüstü tarayıcıdan giriyorsanız bu özelliği çok düzgün bir biçimde göremeyebilirsiniz. Umuyoruz ki Twitter bu sorunu da çok geçmeden düzeltir. Yeni özellik hakkında düşündüklerinizi yorumlara yazmayı unutmayın!

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.