iOS WhatsApp uygulamasına reklam gelecek. Facebook, 2019 yılında iOS WhatsApp kullanıcılarına reklam göstermeye başlayacak.

WhatsApp‘ın mesajlaşma uygulaması olarak getirdiği kolaylıklar ve yenilikler bir yana en çekici özelliği ücretsiz olduğu halde hiçbir reklama yer vermemesi. Bilindiği gibi ilk başlarda uygulama bir yıl ücretsiz kullanım sonrası ücretli hale gelecekti ancak şirket bundan vazgeçerek kullanıcılardan ücret almama yolunu seçmişti.

iOS WhatsApp

iOS WhatsApp Uygulamasına Reklam İddiası

WhatsApp kurucu ortaklarından olup 2017 yılında şirketten ayrılan Brian Acton ile ortağı Jan Koum’un WhatsApp’ı kurarken mottoları ‘reklam yok oyun yok hile yok’ idi.

Ancak Acton’a göre Facebook WhatsApp’ı satın almadan öncesinde uygulamada reklam kullanma konusunda niyetliydi ve hatta bunun mümkün olmasını sağlayacak teknik çalışmayı bile yapmışlardı.

Facebook’un satın almadan on sekiz ay sonra WhatsApp kullanıcı sözleşmesini değiştirip platformlar arası bilgi paylaşımını mümkün kılması da bunun göstergesiydi.

Facebook’un daha fazla gelir etmek için sürekli arayış içinde olduğu ve WhatsApp’tan kazancını artırma planları bilinen bir gerçek. Bunu da internet piyasasında söz sahibi olduğu reklamlar yoluyla yapmak istiyor.

Fakat iOS WhatsApp’ ta reklam göstermenin uygulamanın kendisinden kaynaklı engelleri de yok değil. Uygulamanın karşılıklı şifreleme sistemi reklam gönderme ve göstermeyi zor hale getiriyor.

Brian Acton Facebook’un bu sorunu 128 bitlik bir bağlantı kullanarak her iki hesabı birbirine bağlama yöntemiyle çözeceği görüşünde. Telefon numarasını her iki platformda eşleştirmek de ayrı bir seçenek olabilir.

iOS WhatsApp

iOS Sürümünde Reklam Kaçınılmaz mı?

Facebook eski yöneticilerinden Alex Stamos attığı bir tweetle iddiaa’yı kuvvetlendirdi. Stamos, Facebook’un zengin bir şirket olduğunu ancak hissedarların sesli görüntülü ve yazılı bir mesajlaşma sistemini sonsuza kadar sübvanse etmelerini beklemenin aptalca olduğunu belirterek WhatsApp’ın kazanç getirmesi gerektiğine işaret etti.

Bu verilere göre iOS WhatsApp kullanıcıları yakın zamanda reklamla tanışırsa şaşırtıcı olmayacak. Peki iOS WhatsApp uygulamasına  ne zaman reklam gelmeye başlayacak?

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.