Bugün inceleyeceğim mobil uygulama Ablo, dünyanın dört bir yanından yeni insanlarla bağlantı kurup birebir sohbet edebileceğiniz güzel bir sohbet uygulaması. Ablo ile dünyadan yeni insanları tanıyabilir ve öte yandan bu süreçte farkında olmadan dilinizi de geliştirebilirsiniz.Ablo

Ablo uygulamasının geliştiricisi, MassiveMedia ekibi. Uygulama Google Play Store’da 4.3 puan alıp 5 milyon+ indirilmeye sahipken, Apple App Store’daki kullanıcılardan 4.5 puan ortalaması tutturmuş durumda.

Ablo ile Tüm Dünyadan Yeni Arkadaşlar Edin

Ablo dünyasına giriş yaptığınızda kendinizi bir uçağın içinde hayal edin -ki uygulama da bütün olayı bu şekilde kurgulamış- uçağınız rastgele bir yere kalkıyor ve siz sadece vardığınız yeri görüp oradan rastgele bir insanla sohbet ediyorsunuz. Bazı konuşmalar kısa, bazıları ise çoook uzun olsa da her yeni insan, onlar ve ülkeleri hakkında fikir sahibi olmanıza yarıyor.ablo

Benim Ablo ile tanışmam bir arkadaş tavsiyesine üzerine oldu. İngilizce pratik yapmak istediğimi ama kendime bir partner bulamadığımı bilen bir arkadaşım bana bu uygulamayı kullanmamı söyledi. Uygulamanın amacının İngilizce geliştirmek olmadığını bilsem de göz atmaya karar verdim. Uygulamayı indirip kullanmış biri olarak söylemeliyim ki dil geliştirme açısından muhteşem bir yardımcı.

Ablo’da isterseniz konuştuğunuz kişiyle anlaşıp, İngilizce pratiği yapabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise gittiğiniz ülkelerde iki taraf da kendi diliyle konuşurken Ablo’nun çeviri sisteminden faydalanabilirsiniz. Bu canlı çeviri sistemi görüntülü konuşmalarda yeteri kadar iyi olmasa da yazışmalarda idare eder konumda.

Millerinizi Artırarak Birbirinden Tatlı Görevleri Yerine Getirin

Ablo’da bulunduğunuz bölgeden başka bir ülkeye gittiğinizde aranızdaki mesafe gittiğiniz mil olarak profilinize yansır. Yaptığınız bu hayali yolculuklarda size o ana kadar katettiğiniz millerle dünyanın çevresinde dört kez dönebileceğiniz tarzında güzel bilgiler verilir.

Görevlere gelirsek, uygulamaya üye olup konuşmaya başladığınız andan itibaren bazı görevleri yavaş yavaş kendiliğinden yerine getirdiğinizi görüp bunlar neymiş diye bakacağınız kısımdan söz ediyorum. Görevler kısmında dünyanın hangi kısımlarına gittiğinize, görüşme sürelerine ve görüşme türünüze göre rozetler kazanıyorsunuz. Örneğin adaşını bul, beş gün üst üste görüntülü sohbet gerçekleştir, saatin geç olduğu bir bölgedeki biriyle konuş tarzında tatlı görevler verilmiş. Uygulamayı biraz kullandığınız taktirde bir çok görev yerine getiriyorsunuz ve görev paneline girip gezdiğinizde içinizde hepsini yapma hissi doğuyor.

Ablo uygulaması ilginizi çekmeyi başardıysa aşağıdaki linklerden Google Play Store ve Apple App Store sayfalarını ziyaret edebilir veya telefonunuza indirebilirsiniz.

Ablo - Görüntülü konuşma yap
Ablo - Görüntülü konuşma yap

PAYLAŞ
Oyun, film, yabancı dizi ve post rock türü müzik seven, hayata ve insanlığa eleştirel yaklaşan, her şeyden biraz biraz, hiçbir şeyden tam değil sözünü hayat felsefesi haline getirmiş birey.