iPhone’u çökerten mesaj, kullanıcılarını tedirgin etti. Siyah nokta şeklinde gönderilen yeni bir metin mesajı iPhone’ların çökmesine yol açıyor.

iPhone’u Çökerten Mesaj

iPhone’u Çökerten Mesaj Nasıl Etki Ediyor?

iPhone, Android cihazlara göre virüslere karşı daha güvenli. Ancak son günlerde ortaya çıkan bir virüs, iPhone’ları çökertiyor. Bu virüs siyah nokta emojisi olarak karşımıza çıkıyor. Ardından mesajlar uygulaması çöküyor. Sonuç olarak da iPhone cihazlar yavaşlıyor.

WhatsApp kullananlar bu sorunla geçtiğimiz hafta karşılaşmıştı. Mesaj, boşluklar arasında gizli semboller içeriyor. Bu gizli semboller kullanıcı dokunduğunda genişliyor ve WhatsApp kullanan Android işletim sistemli telefonları çökertiyor. Aynı problemler iPhone kullanıcılarının da başını ağrıtıyor.

Peki virüs nasıl bulaşıyor? WhatsApp üzerinden gönderilen iki metin dizesi eğer açılırsa cihaz donuyor ve yanıt da verilemiyor.

Bu metin dizeleri hem iOS’un son sürümü olan 11.3.1, 11.2 ve son beta sürümü 11.4 de iPhone cihazları etkiliyor. Ayrıca bu tehlike de Apple’ın tüm cihazlarını tehdit ediyor. Yani MacOS kullanıcı iseniz yalnızca telefonunuz için değil tüm cihazlarınız için endişe etmeniz gerekiyor.

iPhone’u Çökerten Mesaj

Peki Cihazlarımızı Nasıl Koruyacağız?

Cihazınızın güncellemesini ihmal etmemeniz gerekiyor. Çünkü bir sonraki sürümünde Apple’ın bu virüse karşı önlem alması bekleniyor. Henüz Apple’dan konuya ilişkin açıklama gelmedi.

Eğer iPhone’ununuz bu metin saldırısı ile karşılaştıysa yapmanız gereken en iyi seçenek Mesajlar uygulamasını kapatmanız. Daha sonra da yeniden açmanız gerekiyor. Ve vakit kaybetmeden bu konuşmayı silmelisiniz. Çünkü bu mesaj telefonunuzda olduğu sürece risk barındırmaya devam ediyor.

Bu nedenle eğer cep telefonunuza böyle bir mesaj gelirse sakın gizli sembollere dokunmayın. Elinizden geldiğince hızlı bir şekilde mesajı silmemiz gerekiyor. Eğer telefon donarsa da yapılması gereken en önemli şey mesaj uygulamasını kapatmak ve daha sonra yeniden uygulamayı açıp vakit kaybetmeden bu mesajı cep telefonundan kaldırmak olmalı.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.