Bir Türk girişimci, Kickstarter’dan sadece 26 günde 398.000$ gibi astronomik rakamlarda bir destek aldı. Peki, Kickstarter’ın gündemine oturan MUWI neydi?

MUWI: Kickstarter’ın Gündemine Oturan Girişim 

Türk ve Amerikan ortaklı bir firma olan MUWI, ABD merkezli kar amacı gütmeyen bağış şirketi Kickstarter‘da başlattığı kampanyada, sadece 26 gün içinde 398.000$ kaynak elde etmeyi başardı.

muwi

Tolga Çağlar isimli girişimcinin proje için hedeflediği miktar 35.000$ idi. Girişimin, kaynağı için ayrılan sürenin bitmesine 3 gün kala, hedeflenen miktarın 10 katından daha fazla bir gelir elde etmeyi başardı.

MUWI’nin yürüttüğü bu çalışmanın ürünü, video çekimlerini kolaylaştırdığı gibi, görsel içeriği fazlasıyla zenginleştirirken bir yandan da profesyonel bir çıktı elde etmenizi sağlıyor.

DSLR fotoğraf makineleriyle olduğu gibi, akıllı telefonlarla da uyumlu bir şekilde çalışan cihaz, video çekimlerinizi olağanın dışına taşımayı hedefliyor.

 

MUWI’nin üretmiş olduğu bu cihaz gimball ve selfie çubuklarıyla uyumlu olduğu gibi diğer pek çok video ekipmanıyla da senkronize bir şekilde çalışabiliyor. Ayrıca nesne takibi yaparken, 4 eksenli optik görüntü sabitleme seçeneğinden de yararlanılabilecek.

Projeye bağış yapanların, yaptıkları bağışın miktarıyla orantılı olarak, MUWI’nin 39$ ile 239$ arasındaki paketlerini elde edebilecekler.

Ürünün tanıtım videosundan da anlaşıldığı üzere, cihaz sinematik çekimler kamsamında da oldukça etkileyici sonuçlar veriyor. Değiştirilebilir tekerlekleri, görsel bağlamda etkileyici açı ve hareketleri uygulamak için tasarlanmış.

Ürün , yine oldukça bilinen bir proje destek platformu olan Indiegogo’da, hedefledikleri miktarın %1740’ı  kadar bir fon elde etti.

MUWI , tüm bunların dışında yine bir Türk şirketi olan Edelkrone’un ürünleriyle olan benzerliğiyle de dikkat çekiyor.

Kickstarter Nedir?

Kickstarter kendi söylemiyle; tasarımcılar, sanatçılar, film yapımcıları, müzisyenler, mucitler, gazeteciler, kaşifler vb. için fon toplayan bir platform.

Bu uygulamada, yaratıcılığına inandığınız fikrinizi, oluşturduğunuz tasarım ya da projenizi, ihtiyacınız olan para miktarını belirleyip tanıtıyorsunuz. Eğer projenizin yaratıcılığı konusunda Kickstarter da sizinle aynı fikirdeyse projenizi kendi web sitesinde yayınlıyor.

kickstarterSonraki aşamada ise 1-90 gün aralığındaki bir süreçte sitenin tabiriyle “kefiller” in belirlenen bütçeyi bağışlaması bekleniyor. Belirlenen bütçe, belirlenen sürede toplanırsa siz projenizi gerçekleştireceğiniz fonu sağlamış olurken, site de bu fon üzerinden %5’lik bir pay alıyor.

Bütçe, belirlenen sürede toplanamazsa kefillerden hiçbir ücret tahsil edilmiyor. Bu durumda site kendine pay almıyor ve projenin sahiplik hakları tamamen yaratıcısında kalıyor.

PAYLAŞ
94 basım, bir nevi fotoğrafçı ve yazar. Her şeyden önemlisi hiçbir şeyist.