Pek çok kitapsever için okuduklarının çetelesini tutmak ve okunacak yeni şeyler bulmak büyük bir maceradır. Artık bu listeleri oluşturmak için onlarca mobil aplikasyon var. Bunlar içinde benim en çok tercih ettiğim 1000Kitap oldu.1000Kitap

Düzenli okuma alışkanlığı olanlar anlayacaktır. Upuzun bir okunacaklar listesi içinden bir sonraki yol arkadaşınızı seçmek hep çok zor olur. Tarzını bildiğiniz bir yazarla mı devam edeceksiniz, yoksa bir çılgınlık yapıp bambaşka bir serüvene mi atılacaksınız?

Tüm bu kararsızlığınızın içinde hem okuduğunuz kitapları sıralayabileceğiniz, hem de merak ettiğiniz kitaplar hakkında okuyanlardan görüş alabileceğiniz bir uygulama 1000Kitap. Kendi eleştirilerinizi yazabilir, başkalarının yazdıklarına yorum yapabilir, okuduğunuz kitapları oylayabilirsiniz. Kitap kurtlarının Twitter’ı bu uygulama.

Tasarım açısından biraz Goodreads’i andırıyor. Ama daha sade ve kullanışlı, anlaşılması basit. Ayrıca tamamen Türkçe olması da büyük bir avantaj sağlıyor. Kullanıcı kitlesi son zamanlarda biraz popüler kültürün etkisine giren bir kesime kaysa da ülke geneline göre daha nitelikli diyebilirim.

1000Kitap

1000Kitap Okuma Listeleri Pek Çok Seçenek Sunuyor

Kitaplarınızı listelemek için illa ki hepsini bitirmenize gerek yok. Bitirdiklerinizi “Okudum” seçeneğini işaretleyerek bir kategoride toplayabildiğiniz gibi, “okuyorum” ve “okuyacağım” seçenekleri ile kendiniz için güzel bir planlama da yapabilirsiniz. Benim en çok hoşuma giden şeylerden biri da “yarım bıraktım” seçeneği oldu. Bazen bazı kitaplar öyle içinize sinmez ki sırf okumuş olmak için bile bitiresiniz gelmez. İşte tam da bu hadiselerde çok yardımcı olacak bir etiket oluyor bu kısım.

Belli bir konu üzerine yoğunlaşmış sosyal ağlar ne yazık ki fazla rağbet görmüyor. Sadece edebi çerçevede görüş belirtmek, çok beğendiğiniz bir kitap üzerine hiç tanımadığınız insanlardan belki daha önce yakalayamadığınız nüansları öğrenmek çok hoş bir deneyim. Çevrimiçi bir kitap kulübü tam anlamıyla.

1000Kitap

1000Kitap ismiyle alakalı fikrin yaratıcısı bir röportajında “Her iki haftada bir kitap okusam kırk senede bin kitap okurum; bir ömür, bin kitap.” düşüncesiyle yola çıktıklarını söyledi. Böylesine kullanışlı bir uygulama ortaya çıkardıkları için gerçekten teşekkür etmek istiyorum yapımcılarına.

Mobil uygulamasının yanı sıra resmi web sitesinden de yararlanabilirsiniz.

1000Kitap
1000Kitap
Developer: 1000Kitap
Price: Free

PAYLAŞ
Öykü de yazar, anime de sever. Ama en çok nightcore dinler