Bir kitabı okumayı bitirdikten sonra sıradaki kitabın hangisi olacağına karar vermek, her zaman kolay olmayabiliyor. Bu noktada birçok kitapsever, kitabevleri tarafından hazırlanan “en çok satanlar” listesine güvenmek yerine, benzer zevklere sahip arkadaşlarının tavsiyelerini tercih ediyor. Peki size arkadaşlarınızı arayıp sormak yerine, onların hangi kitapları okuduğunu ve beğendiğini tek bir uygulama üzerinden takip edebileceğinizi söylesek? İşte Goodreads tam da bu amaca hizmet eden sosyal bir platform.

2007’de Otis Chandler tarafından geliştirilen Goodreads, okurları hem diğer okurlar hem de yazarlar ile buluşturuyor. Goodreads’in mobil uygulaması ise kitapseverlerin mobil cihazlarına indirmeleri gereken uygulamaların başında geliyor. İşte Goodreads uygulaması ile ilgili bilmenizde fayda olan detaylar…

Goodreads

Goodreads Nasıl Bir Mobil Uygulama?

Goodreads, 35 milyondan fazla kullanıcıya sahip ve 12 milyondan fazla kitap barındıran bir sosyal ağ. 2013 yılında Amazon tarafından satın alınan Goodreads’in uygulamasını en verimli şekilde kullanabilmek için öncelikle uygulama üzerinden bir hesap oluşturmanız gerekiyor.

Profilinizi düzenlerken, uygulama size çeşitli sorular sorarak hangi tür kitaplardan hoşlandığınızı tespit ediyor. Seçtiğiniz türleri baz alarak size her ay yeni çıkan kitaplardan oluşan bilgilendirici bir e-posta yollayan Goodreads, kitap dünyasındaki yeniliklerden de haberdar olmanızı sağlıyor. Uygulama, içeriğinde her türlü kategoriye yer veren olabildiğince geniş bir kitap kataloğuna sahip.

Bu arada mobil uygulamanın okurlara tamamen ücretsiz olarak hizmet verdiğini de belirtmekte fayda var.

Kitapseverler Goodreads ile Neler Yapabilirler?

Goodreads aracılığıyla ilginizi çeken kitapları keşfedip okunacaklar listenize ekleyebilirsiniz. Başka listeler de hazırlama imkanı sunan uygulama sayesinde okuduğunuz veya okumak istediğiniz kitapları kategorilere ayırarak okuma sürecinizi daha rahat organize edebilirsiniz. Bitirdiğiniz kitapları yine aynı şekilde okunanlar listenize aktarabileceğiniz söz konusu uygulama, kitapları değerlendirme fırsatı da veriyor. 5 yıldız üzerinden beğeninize göre puanlayabileceğiniz kitaplar hakkında görüşlerinizi yazabilmeniz de mümkün.

Goodreads, özellikle kullanıcılar arasında etkileşim kurma işlevi ile ön plana çıkıyor. Bu anlamda, Facebook ile entegre edebileceğiniz uygulama üzerinden arkadaşlarınızı takip edebilir ve onların da hangi kitapları okuduklarını öğrenebilirsiniz. Ayrıca kitap keşfine çıkarken diğer kullanıcılarla tanışıp ilham almanız da elbette mümkün.

Uygulama aynı zamanda okuduğu kitap sayısını artırmayı hedefleyen okurlar için de son derece ideal. Uygulama üzerinden daha fazla kitap okumaya gayret etmek adına kendinize hedefler koyabilir ve arkadaşlarınızın hedeflerini de gözlemleyerek okuma motivasyonunuzu artırabilirsiniz. Örneğin, 2017’de başlayan “Reading Challenge” adlı yarış sayesinde 2 milyondan fazla katılımcı, 8 binden fazla hedefe ulaşarak 129 milyondan fazla kitap okudu. Siz neden onlardan biri olmayasınız?

Goodreads2

Neden Uygulamayı İndirmeli?

Kitapseverlerin her türlü ihtiyacını göz önünde bulunduran Goodreads, okurların yanı sıra yazarlar ile iletişim kurmayı da mümkün kılıyor. Kitap yazarlarının da üyelik oluşturabileceği uygulama aracılığıyla sevdiğiniz yazarları takip etme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Uygulamanın oldukça pratik bir diğer özelliği ise takip ettiğiniz kullanıcıların durum güncellemelerine ve kitap değerlendirmelerine anasayfanızda yer verilmesi. Böylelikle uygulamayı açtığınızda karşınıza çıkan ilk sayfaya göz atarak, kitap dünyasında olan bitenden hızlıca haberdar olabilirsiniz.

Goodreads mobil uygulamasını Android için buraya, iOS için ise buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.