2’ye alışırken 3, 3 iyiymiş derken 4G, 4G’ye vay be derken 4.5 ve şimdi de 5G hayatımıza girdi. Teknolojik gelişmelerin ana vatanı olmasak da birçok gelişmeyi Türkiye’de görüyor ve kendi imkanlarımız dahilinde test etmeye çalışıyoruz. Geri kaldığımız birçok alan olsa dahi teknoloji alanına yapılan yatırımların meyvelerini toplamaya başladığımızı düşünüyorum, özellikle savaş sanayisi. Neyse durun, konumuz 5G.

2G’den Başlayan Zaman Çizelgesi

20 yılı aşkın bir süredir hayatımızda olan 2G yerini zamanla abilerine bıraktı fakat 2000’li yılların başlarına kadar popülerliğini sürdürdü. Ardından 3G ve 4G’nin çıkmasıyla beraber trendi düşen 2G’nin kullanımı azaldı. Teknolojik gelişmelere hızlı adapte olan insanlık, bu gelişen teknolojiye de hızlı ayak uydurdu.

2001’de 3G hayatımıza dahil olana kadar 2G alanda tekti. 2001’de 3G ortaya çıksa da        2 sene kadar 2G bu gelişmeden etkilenmedi. Çünkü 3G’nin ABD ve Avrup’da kullanılmaya başlanması 2003’ü bulmuştu.

Her ne kadar 2003’te kullanıma açılan 3G olsa da 2007 senesine kadar sektördeki popüler teknoloji değildi. Çünkü 3G teknolojisi fazla maliyetliydi. Ardından aileye 4G’nin katılmasıyla beraber 4G şebekeleri kurulurken 2G’nin düşüşü, 3G’nin ise yükselişi sürüyordu. 4G’nin 3G’ye üstünlük sağladığı 2013 senesinde ise 4G destekli akıllı telefonlar ellerimizden düşmez oldu. 4G’nin ise başı çoktan derde girdi. Devir 5G’nin devridir.

Peki Bu 5G Nedir?

5G’yi açarsak; 5. Jenerasyon Mobil Telekomünikasyon Hizmeti, kablosuz telefon teknolojisi. 4G’ye nazaran 10 kat daha hızlı veri ileti hızı sağlayabiliyor. 5G ile en uç noktadaki cihazları bile internete bağlayabilecek ve o cihazlardaki verileri yüksek hızla alabileceğiz. Bu teknoloji özellikle gelecek yıllarda ortaya çıkması beklenen sürücüsüz araçlarda ve akıllı ulaşım için çok büyük bir değere sahip olacak.

5G Neler Vadediyor?

  • Gerçek zamanlı artırılmış gerçeklik: 5G sadece mobil interneti bir tık üst seviyeye çıkartmayacak, mobil vb. internet kullanımı olan tüm cihazları da etkileyecek.Mobil cihazlar ve sanal gerçeklik gözlükleri sayesinde gerçek zamanlı oyunlar oynanabilecek.
  • Baz istasyonları azalacak: 5G ile beraber baz istasyonları daha minimal olacak. Bu aynı zamanda akıllı telefon tasarımlarını da değiştirecek. Telefon antenleri de minimal olabilecek.
  • Otonom araçlar yollarda: Evet, 5G’nin en fazla heyecanla beklendiği alan kuşkusuz otonom teknolojisi. 5G’nin gelmesiyle beraber otonom şirketlerinin eli rahatlayacak. Oto testler çok daha kolay yapılabilir ve piyasaya sürülebilir hala gelecek.
  • Dil öğrenmeniz gerekmeyecek: Evet, günün birinde herhangi bir şey öğrenmeye gerek kalmayacak, zira bunlar CHIP’lerle sağlanacak. Ancak o zamana kadar dil çevirisinde ekstra cihazları kullanacağız. 5G’den bu yönde de yararlanılacak ve simültane çeviri daha hızlı şekilde yapılabilecek(Siz bu maddeye bakmayın, dil öğrenin).
  • Telefon bağımlıları artacak: Evet, dolayısıyla tüm bunların neticesinde daha fazla telefon bağımlısı olacağız. Evet, halihazırda 4G bağlantısı ile beraber başımızı telefondan kaldırmıyor iken, 5G ile birlikte tüketecek çok daha fazla veri elimizin altında olacak. Yani, başımızı ekrandan kaldırırsak, ne ala.

PAYLAŞ
Rocker ailenin Rocker çocuğu, Marvel taraftarı, futbolsever fakat çapraz bağları kopuk.